Harare - Jen den poté, co prezident Zimbabwe Robert Mugabe a opoziční předák Morgan Tsvangirai podepsali dohodu o tom, že zahájí rozhovory o vytvoření společné vlády, která by ukončila politickou krizi v zemi, se Evropská unie rozhodla zpřísnit sankce vůči této africké zemi.
"Přidáváme 37 jednotlivců a čtyři firmy na seznam těch, na nichž budou uvaleny sankce," řekl agentuře Reuters diplomatický zdroj obeznámený s jednáním ministrů zahraničí EU v Bruselu. Daným jednotlivcům nebudou vydávána víza, firmy budou mít zmrazené účty. EU tak reaguje na výsledky nedávných prezidentských voleb, které považuje za neregulérní.
Mugabe a Tsvangirai se v pondělí setkali poprvé po deseti letech. Při podpisu deklarace seděli oba politici odděleni jihoafrickým prezidentem Thabo Mbekim, který jednání zprostředkoval.
Podpis pro tuto chvíli ukončil týdny krize, které odstartovalo zvolení Mugabeho prezidentem na další období 27. června. Tsvangirai hlasování bojkotoval, a to kvůli násilnostem páchaným na jeho stoupencích.
Podrobnosti: Mugabe znovu prezidentem, pořádal volby pro sebe
Podle Mbekiho se obě strany podpisem zavázaly k tomu, že se doberou konce jednání tak rychle, jak to jen bude možné.
Tsvangirai nazval předběžnou dohodu historickým okamžikem. „Pokud dáme hlavy dohromady, jsem si jist, že řešení najdeme. Jinou možnost vlastně ani nemáme," řekl optimisticky Tsvangirai.
Dohoda stanovuje, že vláda a dvě frakce opozičního hnutí vedeného Tsvangiraiem mají dva týdny na to, aby prodebatovali klíčové otázky včetně vytvoření vlády národní jednoty a uspořádání nových voleb.
Společnou vládu jako řešení vnitropolitické krize v Zimbabwe prosazovala Africká unie.
Čtěte více: Afrika vyzvala Mugabeho, aby vytvořil vládu jednoty