EU zpřísní kontroly svých hranic kvůli boji s teroristy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2015 7:44
Lídři zemí EU zdůraznili potřebu "systematických a koordinovaných" kontrol občanů členských zemí Unie a jejich porovnávání s databázemi využívanými v protiteroristickém boji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel – Summit Evropské unie vyzval k co nejrychlejšímu přijetí pravidel umožňujících výměnu informací o pasažérech leteckých společností. Je to jeden z bodů čtvrtečního společného prohlášení prezidentů a premiérů zemí osmadvacítky k problematice boje s terorismem.

Příslušná legislativa umožňující sdílet tyto informace už existuje, narazila však v Evropském parlamentu, kde měli někteří europoslanci obavy z jejího přílišného zasahování do soukromí občanů. Nyní už dala Evropská komise najevo odhodlání rychle hledat takovou podobu kompromisu, která by umožnila legislativu schválit.

Český premiér Bohuslav Sobotka po summitu řekl, že shoda na konkrétních potřebných opatřeních existuje napříč členskými zeměmi EU. Ohledně směrnice o evidenci leteckých pasažérů podle něj slíbil spolupráci předseda europarlamentu Martin Schulz.

Lídři zemí EU zdůraznili potřebu "systematických a koordinovaných" kontrol občanů členských zemí Unie a jejich porovnávání s databázemi využívanými v protiteroristickém boji.

Unie tak reaguje na vysoký počet evropských občanů, kteří odjíždí bojovat například do Sýrie a pak se radikalizovaní vrací zpět na území EU.

Evropská komise by proto měla co nejrychleji připravit konkrétní návrh, jak podobné opatření provádět. Na základě jejího návrhu členské země také posoudí určité změny nynějších pravidel hraničních kontrol.

"Budeme čelit tomuto nebezpečí ne s emocemi a přehnaně, ale s klidem a rozhodností," zdůraznil na tiskové konferenci šéf Evropské rady Donald Tusk.

Mezi další opatření, které prohlášení zmiňuje, patří například plné využití existujících schengenských pravidel tak, aby byly zlepšeny kontroly na vnějších hranicích EU.

"Česká republika patří mezi země, které si nepřejí znovubudování hranic mezi členskými zeměmi," zdůraznil Sobotka. Právě proto je podle něj třeba zlepšit zabezpečení hranice vnější.

Lepší výměna informací

Bezpečnostní a právní orgány by podle prohlášení měly posílit sdílení informací a spolupráci, včetně kooperace s evropskými organizacemi jako je Europol a Eurojust. Prohlášení zdůrazňuje také potřebu potírání obchodu se zbraněmi, lepší spolupráci zpravodajských služeb členských zemí či výměnu informací z trestních rejstříků.

Státy EU také rychle posílí pravidla proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Země by také měly umět nacházet a likvidovat extremistický a teroristický obsah na internetu, včetně lepší spolupráce úřadů i soukromých firem na celoevropské úrovni. Státy by měly zlepšit své komunikační strategie, podporovat toleranci, základní svobody a solidaritu napříč EU, včetně dialogu mezi vírami. Sobotka podtrhl práci ve věznicích, kde jsou nyní někteří zejména mladí lidé radikalizováni.

V prohlášení je zmíněna také potřeba postavit se teroristickým ideologiím či nutnost "dát hlas obětem".

 

Právě se děje

Další zprávy