Téměř čtyři tisíce Ukrajinců podalo žaloby k soudu ve Štrasburku. Kvůli válce na východě země

ČTK ČTK
23. 5. 2017 17:05
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zaznamenal skoro čtyři tisíce žalob, které vznesli Ukrajinci kvůli událostem na východě země. Stížnosti se týkají i civilistů padlých do zajetí, napsala v úterý agentura Interfax. Alina Pavljuková z ukrajinského Helsinského výboru pro lidská práva řekla, že lidé v zajetí jsou z právního hlediska pouze oběťmi trestných činů, a nemají tedy nárok na kompenzace. "Lidem, kteří se vrátí ze zajetí, stát neposkytuje žádné garance. Na rozdíl od vojáků, jimž stát dává třeba sociální záruky, civilisté, kteří se vrátí ze zajetí, zůstanou bez ničeho," dodala Pavljuková. Konflikt na východě Ukrajiny vypukl v roce 2014 a vyžádal si už více než deset tisíc obětí.
Avdějevka na Donbase - Ilustrační foto.
Avdějevka na Donbase - Ilustrační foto. | Foto: Vladimír Šimíček - Denník N
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy