Separatisté na východě Ukrajiny znárodnili podniky. Uhlí chtějí prodávat do Ruska

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 3. 2017 13:42
Ruskem podporovaní povstalci ve východoukrajinském Donbasu dali Kyjevu ultimátum. Žádali přerušení hospodářské blokády. Vláda ovšem neustoupila. Separatisté tak oznámili, že ukrajinské podniky na "jejich" území už nejsou ukrajinské.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Doněck - Separatisté na východě Ukrajiny ohlásili "znárodnění" všech podniků, které jsou na území samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Krok je reakcí na dopravní blokádu povstaleckých území, kterou od počátku února zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran kyjevského parlamentu.

Těžištěm sporu jsou donbaské uhelné doly, na jejichž produkci jsou závislé některé ukrajinské tepelné elektrárny.

Vláda prezidenta Petra Porošenka s živelnou dopravní blokádou nesouhlasí a snaží se ji ukončit, prozatím ovšem bezvýsledně.

Povstalci dali v minulých dnech Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území znárodní, pokud do půlnoci z úterý na středu blokáda neskončí.

Vůdci samozvaných republik v Doněcké a Luhanské oblasti ve středu také oznámili, že uhlí ze zhruba dvaceti východoukrajinských dolů budou prodávat do Ruska.

Důsledky rozhodnutí jsou nejasné, podle ukrajinských médií to praktický dopad na Ukrajinu mít nebude. Vlaky s uhlím už od počátku února stejně na Ukrajinu nejezdí.

S vývozem do Ruska údajně separatisté nemohou počítat, protože tamní trh je nasycený a některé ruské doly kvůli nedostatečné poptávce utlumily těžbu.

Nezávisle na nedostatečném zásobování uhlím tento týden na Ukrajině stouply ceny elektrické energie pro domácnosti až o 30 procent.

Jde už o páté zdražení za poslední dva roky, ve srovnání s rokem 2015 v zemi podle agentury Unian elektřina zdražila trojnásobně.

Zvyšování cen je součástí procesu snižování státních dotací, který má přispět k odstranění rozpočtového deficitu. To je podmínkou půjček od Mezinárodního měnového fondu.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy