Česko se účastní unikátní mise. Projekt ESA má uklidit vesmírný odpad

ČTK ČTK
1. 12. 2020 15:18
Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě 86 milionů eur (2,2 miliardy korun) na úklid vesmírného smetí. V úterý to ESA oznámila na tiskové konferenci. Dodala, že mise, která je první svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025.
Animace vesmírného odpadu, který zůstal po lidech v okolí Země - ilustrační foto.
Animace vesmírného odpadu, který zůstal po lidech v okolí Země - ilustrační foto. | Foto: Asociated Press

Během mise ClearSpace-1 se na oběžné dráze kolem Země setká úklidový satelit s adaptérem VESPA, který na orbitě ve výšce zhruba 801 až 664 kilometrů zůstal v roce 2013 po letu raketového nosiče Vega. Satelit poté adaptér zachytí a řízeně s ním vstoupí do atmosféry, kde obě zařízení zaniknou.

"Odstraňování kosmického smetí bude v budoucnu žádané odvětví," řekl na tiskové konferenci šéf ESA Jan Wörner s tím, že evropská agentura chce být připravená.

"Smetí známe už od dob Sputniku," řekl Wörner s odkazem na sovětské vypuštění první družice na oběžnou dráhu Země v roce 1957. "Řada lidí si tehdy myslela, že Sputnik na obloze viděla. Ve skutečnosti to ale Sputnik nebyl, byly to vrchní stupně nosiče," uvedl.

Nebezpečí podle Wörnera nepředstavují jen malé úlomky a drobné trosky, ale také staré a nefunkční satelity, adaptéry používané k vynášení a vypouštění nákladu či vrchní stupně raketových nosičů. Z tohoto důvodu se také ESA rozhodla, že odstranění kosmického smetí vyzkouší.

Do projektu se vedle Švýcarska zapojilo sedm dalších zemí, a to Česko, Británie, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko a Švédsko.

Video: Tři čtvrtě milionu úlomků větších než jeden centimetr zřejmě obíhá Zemi

Tři čtvrtě milionu úlomků větších než jeden centimetr má obíhat Zemi. Mohou se opět srážet a těžce poškodit nebo zničit funkční satelit. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy