Foto: Jídlo z pytlíku, ale s výhledem na Zemi. Podívejte se, jak vypadá život na ISS

Foto: Jídlo z pytlíku, ale s výhledem na Zemi. Podívejte se, jak vypadá život na ISS
Před dvaadvaceti lety z kosmodromu Bajkonur odstartovala ruská loď Proton, aby na oběžnou dráhu vynesla úplně první část budoucí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Slavný je i tento snímek východu Měsíce.
Od té doby obývá ISS stálá posádka, která je vždy dvou- až šestičlenná. Pravidelně se střídá po půl roce. Dosud stanici navštívilo 240 osob (včetně vesmírných turistů) z 19 zemí.
Astronautka Christina Kochová, která na oběžné dráze strávila 328 dnů, se do dějin zapsala tím, že spolu se svou americkou kolegyní Jessikou Meirovou zvládla tři několikahodinové pracovní výstupy prvního čistě ženského týmu v otevřeném vesmíru.
Foto: NASA
Simona Fendrychová Dan Poláček Simona Fendrychová, Dan Poláček
20. 11. 2020 19:09
Přesně před dvaadvaceti lety, 20. listopadu 1998, odstartovala z Bajkonuru na oběžnou dráhu ruská raketa nesoucí první modul budoucí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Stavba trvala dva roky, 2. listopadu 2000 na palubu ISS vstoupila první posádka a od té doby je trvale osídlená. Nic podobného od té doby lidstvo nepostavilo: stavba vážící 460 tun krouží kolem Země ve výšce 400 kilometrů.
 

Právě se děje

před 18 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy