Foto: Jídlo z pytlíku, ale s výhledem na Zemi. Podívejte se, jak vypadá život na ISS

Foto: Jídlo z pytlíku, ale s výhledem na Zemi. Podívejte se, jak vypadá život na ISS
Před dvaadvaceti lety z kosmodromu Bajkonur odstartovala ruská loď Proton, aby na oběžnou dráhu vynesla úplně první část budoucí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Slavný je i tento snímek východu Měsíce.
Od té doby obývá ISS stálá posádka, která je vždy dvou- až šestičlenná. Pravidelně se střídá po půl roce. Dosud stanici navštívilo 240 osob (včetně vesmírných turistů) z 19 zemí.
Astronautka Christina Kochová, která na oběžné dráze strávila 328 dnů, se do dějin zapsala tím, že spolu se svou americkou kolegyní Jessikou Meirovou zvládla tři několikahodinové pracovní výstupy prvního čistě ženského týmu v otevřeném vesmíru.
Foto: NASA
Simona Fendrychová Dan Poláček Simona Fendrychová, Dan Poláček
20. 11. 2020 19:09
Přesně před dvaadvaceti lety, 20. listopadu 1998, odstartovala z Bajkonuru na oběžnou dráhu ruská raketa nesoucí první modul budoucí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Stavba trvala dva roky, 2. listopadu 2000 na palubu ISS vstoupila první posádka a od té doby je trvale osídlená. Nic podobného od té doby lidstvo nepostavilo: stavba vážící 460 tun krouží kolem Země ve výšce 400 kilometrů.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy