Ankara - Na YouTube se objevil záznam, který přímo ohrožuje šéfa vlády 75milionového Turecka.
Video je sestřihem několika telefonátů, jež spolu údajně vedli premiér Recep Tayyip Erdogan a jeho syn Bilal. Otec v nich syna nabádá, aby do bezpečí ukryl miliony dolarů, které získal jako úplatek.
Starší muž (což má být právě premiér Erdogan) a jeho mladší protějšek na nahrávce nejprve mluví o 30 milionech eur, později o 25 milionech dolarů. Oba řeší, jak peníze schovat před tureckou prokuraturou.
Erdogan video, které bylo na web umístěno v pondělí večer a v úterý ráno už mělo 1,2 milionu kliků, označil za "špinavý" "nemorální" podvrh. Jeho autorství připisuje islámskému duchovnímu Fethullahovi Gülenovi, žijícímu ve Spojených státech.
Verzi o Gülenově útoku na - v Turecku stále ještě velmi populárního - premiéra šíří i turecké provládní deníky Yeni Safak a Star.
Do ofenzívy přešla také tamní vláda: prokurátoři napojení na duchovního Gülena prý nechávali od roku 2011 nelegálně odposlouchávat telefony tisícovek lidí. Hlavně významných politiků a byznysmenů.
"Odnes všechno, co máš v domě"
Záznamy telefonátů, pověšené na YouTube, jsou opatřeny daty 17., respektive 18. prosince 2013. Tou dobou v Turecku vrcholily razie v souvislosti s korupčním skandálem, který stál křesla několik členů Erdoganova kabinetu.
Policie při nich zadržela mimo jiné potomky několika - dnes už bývalých - ministrů.
"Jsi doma, synu?" ptá se turecky hlas staršího muže na prvním záznamu, jehož částečný přepis zveřejnil například deník Spiegel Online.
"Ano, otče."
"Odnes pryč všechno, co máš v domě!" pokračuje hlas, který údajně patří premiéru Erdoganovi.
"Tvé peníze jsou v trezoru," odvětí na nahrávce syn.
"Přesně to myslím," dodává na záznamu Erdogan.
"Máme pořád ještě 30 milionů eur, které nemůžeme nechat zmizet," připomíná syn Bilal. Kromě toho zazní i jména dalších Erdoganových dětí a příbuzných, kteří mají pomoct "uklidit" peníze do bezpečí.
Opozice žádá rezignaci
Podle nejmocnějšího muže Turecka je nahrávka "montáží bez jakéhokoliv vztahu k realitě". "Ti, co tuto špinavou konspiraci mířící na premiéra Turecké republiky vytvořili, budou pohnáni k odpovědnosti v souladu se zákonem," uvedl v prohlášení Erdoganův úřad.
Erdogan dokonce kvůli nahrávce svolal krizovou schůzku s tureckým vicepremiérem, ministrem vnitra a šéfem tajných služeb, řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoce postavený úředník. Shodli se, že jde o komplot.
Republikánská lidová strana (CHP), hlavní politická síla v opozici, naopak v pravost nahrávek věří. Tvrdí, že Erdogan tímto definitivně ztratil legitimitu a musí odstoupit.
Opozice dlouhodobě obviňuje Erdogana z toho, že vede zemi směrem k autoritářskému režimu. Premiér naopak neustále opakuje, že nepřipustí druhé mocenské a nikým nevolené centrum ve státě a nedovolí, aby "někdo" zneužíval justici a policii ke svým cílům.
Gülenovy odposlechy?
Fethullah Gülen má podle Erdogana a jeho stoupenců v moci turecké soudy, policii i další instituce v zemi. Žije sice v americké Pensylvánii, v Turecku má ale miliony příznivců. A to právě mezi těmi, kteří sedí na důležitých křeslech.
Boj proti Gülenovi, svému někdejšímu spojenci, dokonce premiér označuje za největší výzvu, s jakou se jeho vláda za posledních jedenáct let setkala.
Protesty proti Erdoganovi:
Právě Gülenem ovládaní prokurátoři prý nezákonně "napíchli" nejen telefon premiéra Erdogana, ale i mobil šéfa tajných služeb, šéfa Turkish Airlines, ministrů i vlivných opozičníků. Odposloucháváni byli údajně také novináři, umělci a spisovatelé.
Deník Star píše o 7000 lidech, list Yeni Safak o 3064.