Turecká vláda předloží poslancům znovuzavedení trestu smrti. A já to pak podepíšu, řekl Erdogan

ČTK ČTK
29. 10. 2016 19:56
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan avizoval, že parlament bude hlasovat o znovuzavedení trestu smrti. Návrh pošle do parlamentu vláda. Erdogan si prý je jist, že zákonodárci příslušný návrh schválí, informovala agentura AFP. O návratu nejvyššího trestu do tureckého právního řádu se začalo uvažovat po červencovém neúspěšném pokusu o státní převrat.
Turecký prezident Erdogan nechá parlament hlasovat o znovuzavedení trestu smrti. Ilustrační snímek.
Turecký prezident Erdogan nechá parlament hlasovat o znovuzavedení trestu smrti. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ankara – Vláda premiéra Binaliho Yildirima předloží parlamentu návrh zákona na znovuzavedení trestu smrti, řekl v sobotu turecký prezident  Recep Tayyip Erdogan, aniž uvedl, kdy tak kabinet učiní. Turecká hlava státu je přitom přesvědčena, že poslanci návrh schválí. "A já ho pak podepíšu," dodal.

Turecký prezident v hlavním městě hovořil před svými příznivci, kteří podle AFP vyzývali k znovuzavedení trestu smrti a potrestání pučistů. Právě po zmařeném pokusu o převrat, o který se v polovině července pokusila část armády, se volání po návratu nejvyššího trestu do tureckého právního řádu začalo objevovat.

Varování Západu Erdogan ignoruje

Evropská unie spolu s řadou dalších zemí včetně USA před takovým krokem varovala. Podle Bruselu by to znamenalo konec jednání o vstupu Turecka do EU, která začala v roce 2005. Trest smrti, který Turecko zrušilo v roce 2004 právě v rámci snahy o vstup do EU, je podle unijních představitelů neslučitelný s evropskými hodnotami.

Erdogan však jakýkoli nátlak ze zahraničí odmítl. "Západ říká tohle a Západ říká tamto. Promiňte, ale nepočítá se to, co říká Západ, ale to, co říká můj lid," prohlásil.

Po zmařeném puči turecké úřady poslaly do vazby přes 32 tisíc lidí a 100 tisíc jich připravily o práci. Rozsáhlé čistky, které postihly skutečné i domnělé podporovatele hnutí tureckého duchovního Fethullaha Gülena, jenž dlouhodobě žije v USA, se dotkly vojáků, soudců, státních zástupců, policistů i například učitelů. Právě Gülena Erdogan považuje za osnovatele pokusu o převrat.

Rozsah čistek vyvolal kritiku západních spojenců Turecka. Podle mnohých prezident Erdogan situace využil k upevnění své moci v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy