Od roku 2001 bylo v Evropě zaznamenáno přes tisíc neohlášených letů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). V Bruselu to řekl italský europoslanec Claudio Fava, který představil předběžnou zprávu zvláštního výboru Evropského parlamentu, vyšetřujícího údajné ilegální praktiky CIA v Evropě.
Infobox
PŘEČTĚTE SI VÍCE O PRAKTIKÁCH CIA:
Výbor vycházel ze záznamů evropské agentury pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol, které porovnával s informacemi tisku a výpověďmi svědků. Nejvíce neohlášených letů CIA bylo podle Favy zaznamenáno v Německu, Británii a Španělsku.
Poslanec v předběžné zprávě uvedl, že "CIA byla zjevně odpovědná za únosy a ilegální zadržování údajných teroristů na území členských států EU i za vydávání podezřelých do dalších zemí".
Organizované akce, žádné izolované incidenty
V žádném případě nešlo o izolované incidenty, ale o rozšířenou a organizovanou praxi, prohlásil Fava. Stejně tak některé únosy podnikaly stejné skupiny agentů CIA, řekl.
Jako příklad uvedl tým působící v Itálii, který se s mírně pozměněnými pasy objevil na letišti ve španělském Palma de Mallorca.
Výbor Evropského parlamentu má objasnit, zda se evropské státy podílely na údajných operacích CIA, jako byly únosy, zřizování tajných věznic či ilegální přeprava osob podezřelých z terorismu. Komise se dosud zaměřovala na lety CIA a nyní se bude věnovat tvrzením o tajných věznicích CIA v členských nebo kandidátských státech EU.
Podle něj však údaje agentury Eurocontrol ukazují, že trasy mnoha letů jsou "podezřelé", a zaznamenaná mezipřistání neukazují na to, že by šlo o doplnění paliva nebo o technickou kontrolu.
Itálie tajila únos duchovního
Fava dnes jmenovitě kritizoval Itálii, Švédsko a Bosnu a Hercegovinu. Podle něj je velmi nepravděpodobné, že by italské úřady nevěděly o únosu egyptského duchovního v únoru 2003 v Miláně.
Podle italského státního zástupce Armanda Spatara uneslo Usámu Mustafu Hasana, známého jako Abú Umar, na milánské ulici komando CIA. Švédsko zase vydalo své dva občany CIA, přestože vědělo, že mohou být po převozu do Eygpta mučeni, řekl Fava.
Bosenská vláda podle něj neusiluje o vydání svých šesti občanů, kteří byli za podezřelých okolností předáni americkým službám a jsou drženi na základně Guantánamo.
Předběžná zpráva nehovoří o Česku
Celou kauzu zahájil loni v listopadu americký list The Washington Post, který napsal, že CIA má v zemích střední a východní Evropy tajné věznice, v nichž zadržuje a vyslýchá osoby podezřelé z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida.
Mezinárodní organizace Human Rights Watch pak uvedla, že má poznatky naznačující, že tyto věznice se nacházejí v Polsku a v Rumunsku.
Všechny postkomunistické země postupně existenci tajných vězení CIA na svém území popřely, včetně České republiky. Americká vláda k těmto zprávám nezaujala jasné stanovisko.
Dnešní předběžná zpráva Evropského parlamentu se nezmiňuje o tom, že by tajné lety CIA směřovaly přes Českou republiku.