Evropa chystá trest za spolupráci s CIA

David Koubek
14. 4. 2006 6:13
Praha - Evropa se pouští do vyšetřování tajných letů letadel CIA, které mají po světě přepravovat podezřelé z terorismu. Uvnitř: ANKETA

Informace o tom, že CIA má v Evropě tajné věznice, a že přes Evropu tajně létá americká tajná služba a dopravuje zadržené osoby k mučení ve třetích zemích, poprvé přinesla média před rokem.

Evropské vlády doposud popíraly, že by o letech nebo věznicích CIA věděly, nebo že by do případů byly přímo zataženy. Mohly by se tak totiž dostat do rozporu s mezinárodním právem.

První evropská země se přiznala

Rada Evropy však ve středu oznámila, že první evropský stát se oficiálně "přiznal", k "vydání osoby zahraničním činitelům", a nejspíš tak porušil Evropskou úmluvu o lidských právech. Generální tajemník Terry Davis ovšem odmítl říci, o kterou zemi jde.

Americkou ministryni zahraničí chce kvůli CIA
Americkou ministryni zahraničí chce kvůli CIA | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters se nejspíš jedná o případ z roku 2001, kdy švédská tajná služba vydala agentům CIA dva Egypťany. Organizace Human Rights Watch poté oznámila, že má důkazy o jejich následném mučení. Vlastní tajnou službu tehdy kritizoval i švédský ombudsman.

"Mohlo by ale jít i o jinou zemi," říká Sarah Ludfordová, členka vyšetřovacího výboru Evropského parlamentu, který se už do vyšetřování přeletů CIA vložil.

Výbor chystá v květnu vydat předběžnou zprávu, podle které existují vážné důvody zabývat se případem i nadále a ještě podrobněji.

Vlády mají promluvit

Infobox

CIA logo

Itálie: Vítězství Prodiho má pomoci ve stíhání agentů CIA

Další zemí, ve které došlo k případu "mimořádného vydání stíhaných", jak americká vláda oficiálně nazývá převozy podezřelých z terorismu, je Itálie.

Egyptského uprchlíka Abu Omara CIA unesla v roce 2003 v italském Miláně, a s mezipřistáním v Německu ho dopravila do Egypta, kde měl být mučen. Dvaadvacet agentů CIA, kteří se měli na Omarově únosu podílet, bylo pak v Itálii obžalováno, protože překazili jeho soudní stíhání.

Italský ministr vnitra včera odmítl požádat USA o jejich vydání, ale prokurátor Armando Spataro se nechce jen tak vzdát. Hodlá využít volební porážky největšího spojence USA v Evropě - dosavadního premiéra Silvia Berlusconiho.

Spataro prohlásil, že se o vydání "únosců" pokusí znova, až se vlády chopí nový kabinet Romana Prodiho.

"Máme dost materiálů na to, abychom pokračovali ve vyšetřování a v našem tlaku. Myslím, že z nás pár lidí má trochu nervy," řekla agentuře Reuters Ludfordová. Tvrdí, že komise má dost důkazů na to, aby donutila evropské vlády mluvit.

"Podařilo se nám obrátit důkazní povinnost. Vlády teď budou muset samy dokázat, že nebyly zapojeny do nelegálního vydávání osob," říká Ludfordová.

To, že evropské vlády o letadlech CIA s vězni na palubě vědí, už v prosinci potvrdil bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell, který prohlásil: "Většina našich evropských přátel nemůže být šokována, že se něco takového děje." Direktivu, která umožňuje CIA podobné lety a vydávání zadržených, schválila už administrativa prezidenta Billa Clintona.

Někteří europoslanci ovšem tvrdí, že výbor je spíše nástrojem levicových stran, a že by mohl zbytečně vyvolat protiamerické nálady. Tvrdí to například český evropský poslanec Jan Zahradil, který je jeho členem. "Když už výbor vznikl, musíme zabránit tomu, aby se z něj stal v rukou parlamentní levice klacek na USA," řekl Zahradil podle týdeníku Euro.

Europoslanci chtějí mluvit se šéfem CIA

Vyšetřovací výbor europarlamentu chce však také vyslat za současnou ministryní zahraničí USA Condoleezzou Riceovou a šéfem CIA Porterem Gossem delegaci, která by od nich chtěla pomoci s objasněním letů CIA.

Letadlo s označením N227SV (dříve N85VM), podle Amnesty International údajně používané k převážení podezřelých z terorismu
Letadlo s označením N227SV (dříve N85VM), podle Amnesty International údajně používané k převážení podezřelých z terorismu | Foto: Amnesty International

Riceová už dříve lety a "vydávání" podezřelých do jiných zemí potvrdila, ale prohlásila, že jde o "legální zbraň" a uvedla, že USA dbají na to, aby zadržovaní nebyli mučeni.

Druhá skupina europoslanců poletí koncem dubna do Makedonie, kde chce tamní vládu přinutit ke spolupráci při vyšetřování případu německého občana libanonského původu Chalída al-Masrího.

Ten který byl údajně unesen agenty CIA ve Skopje a převezen jedním z civilních letů CIA do Afghánistánu. Tam měl být bez obvinění asi rok mučen a poté odvezen a vysazen v Albánii.

Svoboda odmítl výslech německým parlamentem

Kauzou Chalída al-Masrího a lety i věznicemi CIA se bude zabývat i čerstvě zřízená vyšetřovací komise německého parlamentu. Mezinárodní organizace Amnesty International totiž ve své zprávě uvedla, že právě v Německu přistávala letadla CIA nejčastěji - celkem 168krát. Podle AI bylo nejčastějším místem přistání CIA ve východní Evropě Česko se dvaceti případy.

Poslanec opoziční FDP Max Stadler proto ve středu vyzval k vypovídání před komisí českéh ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Svoboda však do Německa vzkázal, že se vyšetřování zúčastnit nehodlá.

"Nikdy jsem nedostal žádné informace ani o údajných vězních CIA v ČR, ani věznicích ani jejich přeletech," řekl Svoboda. Podobně se vyjádřilo české ministerstvo vnitra i obrany a nejinak hovoří i vlády dalších států.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy