CIA vyvážela mučení, říká Marty

Red Zah, ČTK
24. 1. 2006 10:40
Štrasburk - Zpráva Dicka Martyho potvrdila, že Američané převáželi podezřelé osoby a následně je mučili. Příliš nových informací však nepřináší.
Foto: Reuters

Podle švýcarského senátora Dicka Martyho, kterého Rada Evropy pověřila vyšetřením informací o údajných tajných věznicích CIA v Evropě, existuje množství důkazů o tom, že Spojené státy "vyvážejí mučení".

CIA vyvážela mučení

Zatím však nenalezl nezvratné důkazy o tom, že by Ústřední zpravodajská služba (CIA) měla v Evropě tajné věznice. Vyplývá to z jeho předběžné zprávy, kterou dnes předložil Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.

"Je mnoho souvisejících a vzájemně se podporujících důkazů ukazujících na existenci systému 'přemísťování' nebo 'vyvážení' mučení," uvádí zpráva.

Evropské vlády a jejich tajné služby pravděpodobně věděly o síti tajných věznic, které v Evropě využívá CIA. "Bylo prokázáno, a nikdo to nepopřel, že jedinci jsou unášeni, zbavováni svobody a dopravováni do Evropy a jsou předáváni zemím, kde jsou vystaveni mučení," uvedl ve zprávě Marty.

Důkazy tu jsou

Podle senátora sice stále" nelze vyvodit závěr, že jednotlivé členské země se aktivně podílely na ilegálním jednání nebo je trpěly, dosud shromážděné informace však potvrzují důvěryhodnost obvinění, podle nichž byly v evropských zemích přepravovány a dočasně zadržovány osoby bez jakéhokoli zásahu justičních orgánů".

Citoval případ egyptského politického uprchlíka Abú Omara, který byl zatčen v Miláně a následně převezen do Egypta a mučen. V jiném případě se německý občan unesený v Makedonii ocitl v Afghánistánu. Celkem tak mělo být od září 2001 převezeno a mučeno americkou CIA více než 100 osob.

Současně však připustil, že si nemůže být jistý existencí tajných věznic CIA v Evropě. Popravdě tak Martyho zpráva příliš novinek nepřinesla. Neexistují žádné důkazy, že by se tajné věznice v Rumunsku a Polsku nacházely. Také všechny státy Evropy údaje o věznicích na svém území nadále odmítají.

Marty také v pondělí ocenil, že obdržel podrobné informace od evropské agentury pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol a snímky ze satelitů Evropské unie týkající se zejména Rumunska. "Zatím se nemůžeme vyjádřit k důležitosti těchto informací," řekl dnes švýcarský senátor.

 

Právě se děje

Další zprávy