Povinné střídání času skončí. Naposledy to bude v roce 2019, navrhuje komise

ČTK ČTK
12. 9. 2018 16:51
Evropská komise navrhla postup, podle kterého by každá unijní země do dubna 2019 oznámila, zda u sebe zamýšlí zavést trvalý letní, nebo zimní čas. 
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Štrasburk/Brusel - V Evropské unii se naposledy povinně změní zimní čas na letní v neděli 31. března 2019. Předpokládá to návrh Evropské komise, která navrhuje ukončit povinné střídání času už příští rok.

Ve středečním projevu v europarlamentu to zmínil předseda komise Jean-Claude Juncker.

"S oblibou říkáme, že Evropská unie se má zabývat přednostně zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější," připomněl ve středu Juncker. EU přitom podle něj určuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas, a to pokládá za chybu.

Členské státy by podle předsedy komise měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním, nebo zimním časem. "Je to otázka subsidiarity. Věřím, že parlament a rada budou téhož názoru a naleznou fungující řešení," dodal Juncker.

Komise ve středu navrhla postup, podle kterého by každá unijní země do dubna 2019 oznámila, zda u sebe zamýšlí zavést trvalý letní, nebo zimní čas. 

Členské státy, které by poté chtěly trvale přejít na zimní čas, to budou moci udělat při poslední změně letního času na zimní v neděli 27. října 2019. Po tomto datu už nebudou žádné další sezonní změny času možné.

Pro dodržení takového plánu je ale potřeba, aby europarlament a státy návrh komise odsouhlasily do března 2019.

 

Právě se děje

před 45 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády předložit poslancům ke schválení dohodu o brexitu. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla.

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy