Evropská komise doporučila státům EU, aby začaly jednat s Makedonií a Albánií o vstupu

ČTK ČTK
17. 4. 2018 16:45
Makedonie, jejíž sbližování s EU kvůli sporu o název země dlouhou dobu blokovalo Řecko, je kandidátskou zemí od roku 2005, Albánie od roku 2014.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Štrasburk/Lucemburk - Evropská komise navrhla členským zemím Evropské unie rozhodnout o zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií a Albánií. Novinářům to řekli šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn. Novinářům představili také každoroční zprávu o situaci v zemích, které mají o členství v unii zájem. České ministerstvo zahraničí krok komise přivítalo.

Makedonie, jejíž sbližování s EU kvůli sporu o název země dlouhou dobu blokovalo Řecko, je kandidátskou zemí od roku 2005, Albánie od roku 2014. V jejím případě mají některé velké členské státy EU obavy například z růstu kriminality uvnitř unie. Evropská unie ale dává v poslední době zemím ze západního Balkánu intenzivně najevo, že jejich budoucnost je evropská.

Za měsíc se v bulharské metropoli Sofii uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti států regionu, kde by měla unie tento postoj ještě více zdůraznit. Rozhovory o vstupu už začaly v roce 2012 s Černou Horou a v roce 2014 se Srbskem a podle Mogheriniové obě země postupují dobře.

"Je to proces. Udržení a prohloubení reforem ve všech oblastech musí - a já jsem si jista, že také bude - pokračovat," poznamenala Mogheriniová.

Komisař Hahn u dvou zemí, u nichž dnes komise doporučila zahájit přístupová jednání, ocenil reformy v klíčových prioritách, tedy změny veřejné zprávy a soudnictví, boj s korupcí a organizovaným zločinem a ochranu menšin.

"Naše rozhodnutí je založeno na zevrubné a faktické analýze. Obě země v posledních měsících udělaly mnohé a to by mělo být uznáno," dodal Hahn s tím, že nyní je na EU, aby na pokrok dvojice na cestě do Evropy reagovala.

České ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že dnešní sdělení komise vítá. Dodalo, že jednoznačným měřítkem postupu jednotlivých zemí na cestě ke členství v EU zůstává skutečný pokrok v reformách. Podmínkou dalšího posunu ale podle něj bude také pokrok v regionální spolupráci a procesu usmíření.

V Makedonii jednala skupina českých senátorů. "Delegace Senátu vítá dnešní rozhodnutí předložené Evropskou komisí, neboť ČR i Senát PČR dlouhodobě podporuje aspirace zemí západního Balkánu na členství v EU," uvedl místopředseda Senátu Jiří Šesták, jenž byl členem delegace.

 

Právě se děje

Další zprávy