Káhira - Přeplněné třídy, neaktualizované osnovy a omšelé školy.
Tak vypadá školství v Egyptě, kde se rodiče už po desetiletí spoléhají ani ne tak na školský systém, jako spíš na soukromé doučování.
Školství zanedbávalo několik vlád po sobě a nynější situace, kdy Egypt řídí dočasná vláda a bývalí prezidenti sedí ve vězení, naděje na slibované reformy pohřbívá docela, míní agentura AFP.
"Mám ve třídě tolik žáků, že jim prostě nemohou věnovat patřičnou pozornost," stěžuje si učitelka matematiky Hanna Ahmadová. Ve třídě jedné soukromé školy u Káhiry, kde učí, sedí za potlučenými lavicemi 90 žáků, ačkoli třída byla projektována pro 40 dětí.
Reforma, která nic neřeší
Na zářijovém seznamu konkurenceschopnosti, který řadil 148 zemí, skončil Egypt v položce kvality základního školství na posledním místě. Takže i ministr školství přechodné vlády Muhmúd Nasr byl nucen uznat, že je to vážný problém.
Ministerstvo školství proto již začalo připravovat reformu. Podle Nasra spočívá v zavedení paralelního školství - část škol bude zdarma, v těch druhých se bude požadovat školné. Systém tak zůstane stále dostupný všem. Podle Mughíze je ale třeba mnohem víc. "Situace se zlepší, jedině když k tomu bude politická vůle. Ostatní - lidé, mzdy a budovy - pak bude přirozeně následovat," tvrdí.
Léčba socialismem nezabrala
Poskytnout vzdělání zdarma byl jeden z pilířů socialistických reforem bývalého prezidenta Gamála Abdan Násira v 50. a 60. letech. Lidé měli dostat možnost dostat se z tradičního systému společenských tříd. Postupně však školství stejně jako jiné služby pohltila zkorumpovaná veřejná správa, svěřená do rukou špatně placeným a málo vzdělaným úředníkům.
Dnes používané učebnice jsou zastaralé a moralistické. Výsledky testů nesouvisí ani tak s výkonem studentů jako s vládními kvótami.
Mubarak přál vzdělání jen bohatým
Za bývalého prezidenta Husního Mubaraka vzniklo mnoho zahraničních a soukromých škol, které situaci řeší v případě movitých rodin, avšak společensky Egypt vracejí do přednásirovských dob.
Chabá úroveň školství vyniká v době počítačů a tabletů ještě víc než dřív. "Děti jsou ve styku se světem víc, než jsme bývali my. Ztrácejí zájem chodit do školy," říká Dalía Hášimová, která posílá své dvě děti do soukromých škol.
Vláda vydá ročně na každého ze 16 milionů studentů 2000 egyptských liber, z nichž 85 procent je určeno na výplaty vyučujícím. Systém se udržuje na základním minimu, o investicích do kreativních metod není řeč. "Nemůžete se dovolávat profesionality u učitele, jehož měsíční mzda činí 100 dolarů (2000 korun). Nestačí mu to k přežití," říká Mughíz.
Na vesnicích je situace ještě horší. "Jsme v polovině roku a nemáme učebnice. Jak máme pracovat?" zlobí se učitel Hišám Muhammad ze severoegyptského Dimjátu.