Eastwood mluvil s židlí. Trapné a bizarní, volá Amerika

Radim Klekner Radim Klekner
31. 8. 2012 14:40
"Drsný Harry" se na konventu republikánů pokusil zesměšnit šéfa Bílého domu
Eastwood hovořil na pódiu s prázdnou židlí, na které měl sedět imaginární Obama.
Eastwood hovořil na pódiu s prázdnou židlí, na které měl sedět imaginární Obama. | Foto: Reuters

Tampa, Florida - Hollywood zpravidla volí demokraty. Tuto skutečnost ve svém vystoupení na předvolebním konventu Republikánské strany v Tampě zpochybnil slavný herec Clint Eastwood. Poukázal na to, že v továrně na sny působí nemálo "pravých konzervativců a umírněných", jako je on.

A ti jsou připraveni zabránit znovuzvolení prezidenta Baracka Obamy, do kterého - jako ostatně Eastwood sám - před čtyřmi lety vkládali takové naděje.

Drsný Harry ze stejnojmenného filmu režiséra Dona Siegela z roku 1971 si pro demonstraci toho, jak je nezbytné dostat Obamu z Bílého domu, zvolil dvacetiminutovou komediální scénku, ve které imaginárního prezidenta posadil na židli vedle řečnického pultu a vedl s ním poněkud nesouvislý, a hlavně hodně bizarní rozhovor.

Vyjádřit veřejně své názory a podpořit v souboji o Bílý dům kohokoliv má právo každý občan Spojených států, tím spíše herec a režisér, s jehož jménem je spojena řada úspěšných, a hlavně kvalitních snímků.

Eastwood svým vystoupením ale vyvolal v USA notné zděšení, jak lze alespoň soudit z komentářů v tisku i debat na sociálních sítích, byť jej za jeho příspěvek ke svržení Obamy republikáni v sále několikrát odměnili ovacemi vstoje.

Velké nadšení účastníků konventu vzbudil slavný herec hned tím, když na svou krkolomně a s mnoha přerušeními položenou otázku, čím by prezident vysvětlil, že porušil předvolební sliby a nenechal zavřít základnu v Guantánamu, kde jsou vězněny osoby podezřelé z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida, nechal imaginárního Obamu stručně odpovědět: "Shut up!"

Bez ohledu na fakt, že by prezident, známý svými více než uhlazenými způsoby, kterémukoli ze svých oponentů na podobný dotaz asi sotva odvětil, že má sklapnout.

Tohle nebylo zapotřebí

Ještě drsnější odpověď vložil do Obamových úst v okamžiku, kdy mu předával poselství republikánského kandidáta Mitta Romneyho, aby stáhl z Afghánistánu americké jednotky: "Go fuck yourself!"

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Původní význam tohoto silně hovorového výrazu se v současné americké angličtině poněkud posunul a znamená přibližně "Jdi se bodnout!". Jak ale vyplynulo z Eastwoodovy další repliky, prezident měl svá slova myslet doslovně. A proto jej dvaaosmdesátiletý herec upozornil, že "si to Romney nemůže udělat sám".

Když navíc Obamovi vytýkal, že se USA měly poučit z toho, co během desetileté okupace Afghánistánu zažily sovětské jednotky, zcela zapomněl na to, že pod Hindúkuš poslal americké vojáky George Bush mladší. 

Stejně pofiderní pak byla výtka, že Obama, který je znám jako politik podporující snížení emisí, používá při svých přesunech prezidentský letoun - jako by při svých cestách na druhý konec USA či do zámoří mohl šéf Bílého domu používat něco jiného.

Eastwood se na své vystoupení zřejmě příliš nepřipravoval a bylo to znát, neboť často ztrácel nit myšlenek a přecházel zmateně od jednoho tématu ke druhému. V sále však vyvolával bouři nadšení.

K jeho vystoupení se na sociálních sítích v USA i jinde ve světě okamžitě rozpředla debata a většina diskutujících se shodla v tom, že si útoky na Obamu měl lépe promyslet.

Republikáni nepochybují o tom, že Romney Obamu porazí.
Republikáni nepochybují o tom, že Romney Obamu porazí. | Foto: Reuters

"Můj hrdina Clint Eastwood působil velmi smutně a uboze," přiznal se na Twitteru filmový kritik Roger Ebert. "Tohle neměl zapotřebí."

"Eastwood se zbláznil," prohlásila ve stejném tónu herečka Roseanne Barrová, známá z rodinného televizního seriálu "Roseanne".

Republikánům v Tampě ale trapnost Eastwoodova vystoupení nijak nevadila. Jejich cílem je totiž právě to, co herec navrhl v závěru svého vystoupení: "Když někdo na svou práci nestačí, musíme ho vyhodit!"

Narážel tím na skutečnost, že v USA je v současnosti 20 milionů osob bez práce, což odpovídá 8,3 procenta Američanů v produktivním věku.

I v tomto případě ale zcela pominul, že současný neutěšený stav americké ekonomiky má své kořeny ve finanční krizi, jež plně propukla ještě za Obamova předchůdce Bushe.  

 

Právě se děje

Další zprávy