Republikán Akin neodstoupil, nepřiměl ho ani Romney

Zahraničí Zahraničí
22. 8. 2012 11:14
Politik před pár dny prohlásil, že "skutečně znásilněné" ženy neotěhotní
Republikán Todd Akin
Republikán Todd Akin | Foto: Reuters

Jefferson City (Missouri) - Američtí republikáni mají necelého čtvrt roku před volbami problém. Jmenuje se Todd Akin, je mu pětašedesát a je z Missouri.

Kandidát do Senátu se před pár dny celosvětově "proslavil" skandálními výroky o tom, že ženská těla jsou v případě "skutečného znásilnění" schopna přirozenou cestou zabránit těhotenství.

Tím ovšem vyvolal vlnu pobouření i mezi svými stranickými kolegy, kteří se bojí, že je Akinova kandidatura může před listopadovými volbami poškodit. Politika proto vyzvali, aby ze souboje o Senát odstoupil. Marně.

Nepomohlo ani prohlášení prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, jenž se nechal slyšet, že by měl Akin odstoupit, jelikož jeho kandidatura "není v národním zájmu". "Obyvatelé Missouri ho nabádali, ať odstoupí. A já si myslím, že by měl jejich výzvy poslechnout," prohlásil vyzyvatel Baracka Obamy.

Chyba byla ve slovech, ne v srdci

Akin je ovšem neústupný.

"Nominovali mě dobří lidé v Missouri a já nejsem někdo, kdo by se vzdával," odmítnul všechny apely. "Znásilnění může ve skutečnosti vést k těhotenství. Pravdou je, že znásilnění má mnoho obětí. Chyba byla ve slovech, která jsem použil, nikoliv v mém srdci. Proto žádám o vaše odpuštění."

Republikáni nyní řeší, co dál. Lhůta, do níž mohli vybrat jiného kandidáta, totiž vypršela v úterý v 17:00 místního času. Strana tak stále doufá, že Akin do 25. září odstoupí. Pak by totiž mohl být se svolením soudu na kandidátce nahrazen buď Johnem Brunnerem, případně Sarah Steelmanovou.

Až dosud se předpokládalo, že Akinův souboj se současnou - podle mnohých nevýraznou - demokratickou senátorkou Claire McCaskillovou bude spíše formalitou.

Dlouholetého kongresmana podle všeho povzbudily i nejnovější průzkumy veřejného mínění. Podle toho pondělního stále nad demokratkou vede poměrem 44 ku 43 procentům. Na druhou stranu - 54 procent obyvatel Missouri žádá jeho odchod.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy