Hrozba AIDS neutichá, jen mizí z centra pozornosti. Na prevenci pak chybí peníze

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 12. 2015 19:15
Virus HIV, který způsobuje smrtelné onemocnění AIDS, byl poprvé identifikován v roce 1981. Dodnes se proti němu nepodařilo najít lék, stejně tak jako se nedaří zmírnit epidemii, která se od té doby rozšířila takřka po celém světě. Přestože lékařská věda zaznamenala bezpočet pokroků, díky nimž se HIV pozitivní pacienti mohou ve vyspělých zemích dožít relativně vysokého věku, zůstává AIDS například v Subsaharské Africe hlavní příčinou úmrtí mezi mladými lidmi. Podle některých zdrojů chybí finance na prevenci. 1. prosinec je již od roku 1988 dnem, kdy si svět připomíná boj proti této zákeřné chorobě.
Světový den boje proti AIDS slaví i na Filipínách. Pro rozvojové země je virus stále jednou z největších zdravotních hrozeb.
Světový den boje proti AIDS slaví i na Filipínách. Pro rozvojové země je virus stále jednou z největších zdravotních hrozeb. | Foto: Reuters

Londýn - Světový den boje proti AIDS, který připadá právě na 1. prosince, je připomínán od roku 1988.

V současnosti se ale onemocnění pomalu vytrácí z centra pozornosti médií, což ohrožuje velký pokrok, vydobytý během posledních třiceti let.

Globální úsilí dostat epidemii HIV a AIDS pod kontrolu navíc ohrožuje nedostatek financí. Podle studie mezinárodní organizace ONE je to celých 12 miliard dolarů.

Letos v září se členské země OSN dohodly na novém balíku opatření, jež mají za cíl vymýtit epidemii AIDS do roku 2030.

Kritickým bodem zlomu, který má k této cestě vést, je chvíle, kdy počet pacientů přihlášených na antiretrovirální léčbu převýší počet nově nakažených lidí. Loni začalo na celém světě s léčbou 1,9 milionu lidí, ale nakazily se jich dva miliony.

Oněch 12 miliard dolarů, investovaných do prevence, by údajně pomohlo zabránit až osmi milionům nákazám během příštích pěti let.

Nejohroženější jsou ženy v Subsaharské Africe

Virus HIV, který může způsobit Syndrom získaného selhání imunity (AIDS), byl poprvé identifikován v roce 1981. Dodnes zůstává jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví, a to zejména v rozvojových a méně rozvinutých zemích.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou přitom ženy v Subsaharské Africe, a to především kvůli nedostatečnému financování zdravotních programů.

V Jihoafrické republice se virem každý týden nakazí 800 mladých žen ve věku 15 až 29 let. Protože 74 procent všech nakažených na africkém kontinentě jsou dívky, je mezi touto skupinou obyvatel virus HIV nejčastější příčinou smrti. Každý den se navíc narodí více než 600 dětí nakažených virem HIV, více než čtvrtina z nich v Nigérii.

Rekordní počet nakažených mezi mladými lidmi ale v letošním roce zaznamenala i Čína. Podle agentury OSN věnující se boji proti AIDS v nejlidnatější zemi světa žije téměř 600 tisíc HIV pozitivních studentů středních škol.

Rozšiřování smrtelného viru mezi mladými lidmi je vůbec nový trend, který je zaznamenáván i v jiných asijských zemích. Jako příčina se udává snazší přístup k příležitostnému pohlavnímu styku, který umožňují nejnovější mobilní aplikace fungující jako rychlá seznamka. Sex se tak stává stále častějším způsobem přenosu infekce.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si AIDS vyžádal již 34 milionů životů. Na konci loňského roku bylo virem HIV nakaženo přibližně 36,9 milionu lidí po celém světě.

Na tento virus stále ještě neexistuje žádný lék. Jednu dobrou zprávu na závěr však představuje pokrok v lékařské vědě, který způsobil, že nákaza nemusí nutně znamenat okamžitou smrt. Pomocí posilování imunitního systému mohou HIV pozitivní pacienti žít plnohodnotný život desítky let. Pokud mají přístup k léčbě. Nedávná zpráva OSN dokonce hovoří o 55 letech v průměru, což je o 19 let více než na začátku tisíciletí.

Antiretrovirální terapie virus nezničí, ale pomůže zabránit jeho šíření a následnému propuknutí AIDS. Pacienti, kteří podstupují efektivní léčbu a mají nízkou tzv. virovou zátěž - množství HIV v krvi - ale přestávají být infekční a nešíří virus dál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy