Mimořádná zpráva

Virem HIV se za prvních devět měsíců nakazilo 185 Čechů. Pět lidí na AIDS zemřelo

ČTK ČTK
28. 10. 2015 9:21
Nových pacientů s virem HIV od počátku roku do září přibylo stejně jako loni. více než v minulých letech přitom rostl počet nakažených mužů. Čechů s nemocí AIDS přibylo v prvních devíti měsících osmnáct a na selhání imunity zemřelo pět lidí.
Testování vzorku HIV/AIDS
Testování vzorku HIV/AIDS | Foto: Reuters

Praha - Lékaři v Česku evidovali letos od ledna do září 185 nových pacientů s virem HIV. Je to stejně jako loni za devět měsíců, kdy byl počet rekordní.

V letošním roce přibylo 18 pacientů s AIDS. Pět lidí na nemoc selhání imunity zemřelo. HIV pozitivním matkám se narodilo 13 dětí. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

"Počty nově zjištěných případů infekce HIV v ČR se drží i v letošním roce na relativně vysoké úrovni, odpovídající stavu v posledních letech," uvedla laboratoř.

Údaje ukazují, že víc než v předchozích letech roste počet nakažených mužů, kteří měli sex s muži. Mezi letošními novými pacienty je jen 12 žen. Z 18 nových případů nemoci AIDS jich lékaři zachytili dvanáct až ve stadiu, kdy se choroba už rozvinula.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Od počátku sledování za bezmála tři desetiletí v ČR zaznamenala 2539 infikovaných. Nemoc AIDS se rozvinula u 445 pacientů, zemřelo 232 lidí.

Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce. Podle odborníků je ale růst počtu nakažených varovný. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl, lidé se před ní přestávají chránit a spoléhají také na moderní léčbu. Díky ní mohou nemocní žít výrazně déle. Lékaři ale zdůrazňují, že i když terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a chorobu nevyléčí.

 

Právě se děje

Další zprávy