Zdravotníci varují: V Evropě se loni virem HIV nakazilo rekordních 142 197 lidí

ČTK ČTK
26. 11. 2015 12:06
Zdravotníci zaznamenali v Evropě rekordní nárůst lidí nově nakažených virem HIV. Počet nově diagnostikovaných pacientů loni dosáhl 142 197, což je téměř o šest tisíc odhalených případů více než v roce 2013. Nejvíce se virus rozšířil na východě kontinentu. V Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Bulharsku se podle WHO počet lidí, u nichž lékaři ročně diagnostikují zákeřný virus od roku 2005 více než zdvojnásobil. V průměru celé Evropské unie se přitom virus nejčastěji přenáší při nechráněném styku mezi muži.
HIV virus. Ilustrační foto.
HIV virus. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kodaň - Více než 140 000 lidí diagnostikovali lékaři v Evropě v loňském roce nákazu virem HIV. To představuje podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) dosavadní rekord.

Enormní nárůst počtu případů nákazy virem, který způsobuje syndrom získaného selhání imunity (AIDS), zaznamenali zdravotníci především ve východní části Evropy.

Od roku 2005 se podle zprávy počet nakažených více než zdvojnásobil také v Česku nebo na Slovensku. Celosvětově se přitom v boji s virem HIV daří dosahovat úspěchů.

Nakažených přibylo ve východní Evropě

Počet nově diagnostikovaných pacientů s virem HIV loni dosáhl 142 197, což je téměř o šest tisíc odhalených případů více než v roce 2013.

Nejvíce nových případů zaregistrovala pobočka WHO, která sleduje vývoj zdraví obyvatelstva v Rusku a Kazachstánu. Jen ruští zdravotníci odhalili loni 85 252 nově nakažených.

Situace se ale zhoršila i v zemích východní části Evropské unie: V Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Bulharsku se podle WHO počet lidí, u nichž lékaři ročně diagnostikují zákeřný virus od roku 2005 více než zdvojnásobil. O polovinu počet případů narostl také v Polsku. Virus se tu přenáší především heterosexuálním pohlavním stykem a znečištěnými potřebami k užívání drog.

Například v Rakousku, Estonsku, Francii a Nizozemsku ale počet diagnóz viru HIV v posledních deseti letech klesl o čtvrtinu.

Virus se šíří nejčastěji mezi muži

V průměru celé Evropské unie se přitom virus nejčastěji přenáší při nechráněném styku mezi muži.

"Počet diagnóz nákazy HIV u mužů, kteří mají sex s muži, narostl alarmujícím tempem," stojí ve zprávě WHO. V roce 2005 činil ještě přenos z muže na muže pohlavním stykem jen 30 procent případů nákazy, loni to už bylo ale 42 procent.

"Vyzýváme evropské země, aby sáhly k odvážným opatřením a zastavily epidemii HIV jednou provždy," uvedla dnes při představení zprávy vedoucí úřadu WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová.

WHO evropské země rovněž vyzvala, aby dbala na prevenci šíření viru HIV také v souvislosti s příchodem statisíců migrantů do Evropy.

Ačkoli je prý počet migrantů nakažených virem HIV rok od roku nižší, nelze toto riziko zcela zanedbat. "WHO vyzývá všechny země v Evropě, aby daly migrantům a uprchlíkům k dispozici testy na HIV a umožnily jim přístup k prevenčním programům i léčbě, a to nezávisle na právním statusu, který v dané zemi požívají," stojí ve zprávě WHO.

Ve světě se loni nakazily dva miliony lidí

Podle zprávy Organizace spojených národů se v roce 2014 na celém světě virem HIV nakazily dva miliony lidí. Od roku 2000 přitom počet nových případů klesl o 35 procent. Virus v těle v současnosti má asi 37 milionů lidí. Na nemoci spojené s AIDS loni zemřelo na celém světě celkem 1,2 milionu lidí.

Československo zaznamenalo první případ HIV v roce 1985. Česko dlouhodobě patřilo k zemím s velmi nízkým výskytem této infekce. Trend se zlomil až v posledních letech, i tak je stále výskyt nákazy HIV nízký. Přes 90 procent nových případů jsou muži.

Za tři desítky let potvrdili lékaři v Česku 2567 HIV nákaz, nemoc AIDS se rozvinula u 450 nakažených, na AIDS zemřelo 233 pacientů, dalších 98 lidí s AIDS zemřelo z jiné příčiny.

WHO zprávu dnes zveřejnila u příležitosti nadcházejícího Světového dne boje proti AIDS, který každoročně připadá na 1. prosince.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva v Praze. Radnice Prahy 6 ji odstranila minulý pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy