Durban: Dohodu o klimatu zůstala zablokovaná

Václav Viták
9. 12. 2011 21:14
EU získala pro plán nové smlouvy o snížení emisí 120 států
Vedoucí americké delegace Todd Star mluví k účastníkům konference o klimatu
Vedoucí americké delegace Todd Star mluví k účastníkům konference o klimatu | Foto: Reuters

Durban - Rozvojové země nejvíce ohrožené dopady globálního oteplování zablokovaly na summitu v jihoafrickém Durbanu návrh dohody o klimatu a přinutily tak hostitelskou zemi, aby text z jednání stáhly.

Jihoafrický ministr zahraničí Maite Nkoana-Mashabane proto jednání v pátek večer přerušil s tím, že nový kompromis se bude hledat v sobotu.

Některé klíčové rozvojové země předtím podpořily na konferenci OSN o změnách klimatu cestovní mapu, prosazovanou Evropskou unií, která by měla vést k nové dohodě o snížení emisí skleníkových plynů.

EU chce, aby této dohody bylo dosaženo do roku 2015 a dále aby byla závazná na rozdíl od současného stavu pro všechny velké světové znečišťovatele ovzduší.

Smlouva, jež by stanovila pro každou zemi příslušné omezení emisí oxidu uhličitého, by pak začala platit od roku 2020. Unie získala v Durbanu pro tento plán Brazílii a Jihoafrickou republiku, jejichž prudce rostoucí hospodářství produkuje stále více skleníkových plynů.

Čína, USA a Indie, bez nichž jakákoli dohoda nemá smysl, se však stále k cestovní mapě EU odmítají připojit.

Ani jedna z uvedených tří zemí není vázána povinností dodržovat Kjótský protokol, jedinou dohodu, která omezuje globální produkci oxidu uhličitého.

Hlavní překážkou je Indie

USA vystoupily na konferenci v Durbanu s jasným stanoviskem, že se zaváží k redukci emisí CO2 pouze v případě, že stejný krok učiní i všichni ostatní velcí znečišťovatelé.

Čína a Indie zase namítají, že by bylo nespravedlivé na nich žádat, aby snižovaly objem vypouštěných skleníkových plynů stejným tempem jako země rozvinutého světa, které jsou hlavními původci emisí přispívajících ke globálnímu oteplování.

Evropská unie ocenila přístup JAR a Brazílie a nyní se snaží přesvědčit Čínu, USA a Indii - v pořadí prvního, druhého a třetího největšího emitenta skleníkových plynů na světě - aby také řekly ano nové dohodě.

Zahrada na střeše naproti centru, v němž se koná konference o klimatu
Zahrada na střeše naproti centru, v němž se koná konference o klimatu | Foto: Václav Viták

Čína údajně váhá, protože by nechtěla být považována za toho, kdo způsobí neúspěch jednání v Durbanu. USA také zmírnily své stanovisko a zmínily se na konferenci několikrát pozitivně o plánu EU, aniž by se k němu však jednoznačně přiklonily.

Hlavní překážkou tak zůstává Indie, která jako jediná proti cestovní mapě navrhované unií ostře vystupuje. EU přitom získala v Durbanu pro svůj plán již 120 zemí včetně Kanady, což je velmi překvapivé.

Ottawa totiž před zahájením konference hrozila, že zcela odstoupí od Kjótského protokolu, a s Bruselem je na ostří meče kvůli ropným pískům.

Také Austrálie - největší producent skleníkových plynů na světě per capita - je ochotna zahájit jednání o nové dohodě, která by nahradila Kjótský protokol, pokud tak učiní ostatní velcí znečišťovatelé.

Rozhodne sobota?

Konference v Durbanu začala minulý týden v pondělí a tento pátek měla skončit.

Teplárna v Číně
Teplárna v Číně | Foto: Reuters

Nedojde-li však ke shodě ani v sobotu, pak od konce roku 2012, kdy vyprší platnost Kjótského protokolu, nebude existovat žádná mezinárodní norma, která by upravovala objem vypouštěných globálních emisí.

Mezi roky 2012 a 2020 by se tak země musely řídit kvótami pro emise dohodnutými předloni v Kodani a loni v mexickém Cancúnu, které ale nemají stejnou právní závaznost jako Kjótský protokol.

OSN vydala minulý měsíc tři zprávy, které ukazují, že už nezbývá mnoho času na zastavení procesu globálního oteplování.

To bude příčinou velmi nestabilního počasí, jež bude ohrožovat světovou úrodu. Hladiny oceánů stoupnou tak, že některé ostrovní státy zaniknou.

 

Právě se děje

Další zprávy