Moskva - Ruští poslanci projednávají návrh na změnu tiskového zákona, který by mohl výrazně zasáhnout do svobody slova. Úřadům by například umožňoval, aby kvůli údajné urážce na cti nebo hanobení zastavily činnost novin či televize.
Proti zákonu se však postavil ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Poslancům adresoval prohlášení, ve kterém vyzývá, aby zákon stáhli. Podle Medveděva "je jasné, že by toto ustanovení vytvořilo překážky pro normální fungování médií".
Jeho prohlášení vyvolalo opatrné naděje, že by se ruským médiím mohlo dostat větší svobody než za vlády Vladimira Putina.
Návrh zákona zatím díky proputinovským poslancům prošel v ruské Dumě prvním čtením. Mimo jiné také umožňuje zákaz činnosti médií, která propagují terorismus, extremismus a rasové nesnášenlivost.
Podle britské BBC Medveděv uvedl, že zákon "nepomůže k dosažení předpokládaného cíle, kterým je ochrana zájmů lidí před šířením hanlivých informací". Dalším logickým krokem by mělo být stažení zákona, dodal
Mezinárodní organizace jako Freedom House či Amnesty International tvrdí, že svoboda slova v Rusku během posledních let výrazně poklesla, a to především zásluhou bývalého prezidenta Vladimira Putina.
Za jeho vlády se televizní stanice i většina novin dostaly pod přímý vliv Kremlu nebo subjektů napojených na vládu.
Vyretušovaný kritik
Jako příklad, jak je v Rusku omezována svoboda médií, uvedl deník The New York Times aféru týkající se jedné z předvolebních politických debat. Jejím účastníkem byl i komentátor Michail G. Deljagin, který kritizoval tehdejšího prezidenta Putina.
Když však později pořad vysílala televize, Deljagin se v debatě neobjevil. Technici jeho postavu ze záznamu vyretušovali.
Dále čtěte: