reklama
 
 

Putin omezil svobodu slova, tvrdí Amnesty International

26. 2. 2008 17:05
Před volbami je situace horší, tvrdí organizace

Moskva - Prostor pro hájení občanských práv se v Rusku za vlády Vladimira Putina výrazně zmenšil. Uvádí to zpráva mezinárodní nevládní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI).

Podle této organizace v posledních letech především značně utrpěla ruská kritická média.

Podle právě zveřejněné zprávy je porušování občanských práv v Rusku zvláště patrné před nadcházejícími prezidentskými volbami. Ty se uskuteční tento víkend. Očekává se v nich vítězství Dmitrije Medveděva, kterého si Vladimir Putin vybral za svého nástupce.

Toho, stejně jako Putina, podporují mnohá státem ovládaná média. Amnesty International tvrdí, že Kremlem řízená televize a další média vážně narušila nezávislost zpravodajství. Kritičtí novináři se podle této organizace stávají terčem vyšetřování a šikany.

K médiím, která dávají prostor i opozici, mají podle AI přístup jen obyvatelé největších měst jako Moskva nebo Petrohrad. Prostoru pro podávání nezávislých informací navíc stále ubývá.

Amnesty International také vyjádřila znepokojení nad tím, že ve vyšetřování vraždy novinářky Anny Politkovské, která psala ostře proti vládě Vladimira Putina, nebylo dosaženo pokroku.

Ochránci lidských práv, členové nezávislých občanských společností, političtí oponenti i obyčejní lidé se stali oběťmi tohoto omezování občanských práv, píše se ve zprávě.

Obavy, že nadcházející volby kvůli omezování občanských práv a médií nebudou svobodné, vyjádřily také Rada Evropy a OBSE, která do Ruska vůbec nevyslala své volební pozorovatele.

autor: mih | 26. 2. 2008 17:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama