Mogadišu - Americká armáda zabila v Somálsku bezpilotním letounem jednoho z předáků teroristické skupiny Šabáb. O smrti Alího Muhammada Husajna informovala v pondělí agentura AP s odvoláním na zdroj v americké armádě. Somálsko nejdříve úspěšnost zásahu nepotvrdilo, později ale stanovisko upravilo.
"Tato osoba byla součástí složky Šabábu, která naplánovala a uskutečnila několik bombových útoků a atentátů majících za následek odsouzeníhodnou smrt mnoha nevinných obyvatel Mogadiša," uvedlo v souvislosti s Husajnem somálské ministerstvo informací. Šabáb je podle mnohých zdrojů nejnebezpečnější teroristickou organizací v Africe, přičemž Husajn za ni působil jako stínový guvernér somálské metropole.
Americké armádní velitelství v Africe uvedlo, že zásah se odehrál v sobotu východně od Mogadišu v oblasti okupované radikály. Žádný civilista při něm údajně nezahynul.
Sobotní akce, která je prý "přímou odpovědí na aktivity Šabábu", je součástí zvýšeného úsilí americké armády v regionu schváleného letos prezidentem Donaldem Trumpem. Bojovníci Šabábu minulý týden zveřejnili video, ve kterém Trumpa nazývají "miliardářem bez mozku".
V květnu byl při bojích v Somálsku zabit člen amerického námořnictva a šlo tehdy o první americkou ztrátu na životě ve východní Africe od střetu v roce 1993, který byl ztvárněn ve filmu Černý jestřáb sestřelen. Sobotní útok dronem byl již několikátým podobným v rámci americké mise. V červnu USA po jednom takovém útoku ohlásili zabití osmi teroristů na jihu země.
Proti Šabábu momentálně kromě Somálců a Američanů bojuje také Keňa, která má v regionu na 3600 vojáků. I přes územní ztráty se radikálům daří provádět bombové útoky, a to i v okolních zemích, jako je právě Keňa. Zpráva Afrického centra pro strategická studia (ACSS) v dubnu označila Šabáb za nejmilitantnější skupinu v Africe. Deník The Washington Post sice tento primát zpochybňuje, i tak však teroristickým činům Šabábu za rok 2016 připisuje 432 obětí. Podle ACSS si jeho působení vyžádalo v minulém roce 4281 lidských životů.
Hnutí Šabáb, které je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády s cílem zavést v zemi islámské právo šaría. Vzniklo v roce 2006 a americké jednotky jsou do bojů s ním zapojeny již deset let.