reklama
 
 

Novým prezidentem Somálska se stal expremiér Mohamed, má i americké občanství

Aktualizováno 8. 2. 2017 21:39
Bývalý somálský premiér Farmajo Mohamed Abdullahi Mohamed byl ve středu zvolen novým prezidentem země. Mohamed vlastní dvojí, somálské a americké, občanství. Od roku 1985 žil v USA, kam byl vyslán somálským ministerstvem zahraničí. Absolvoval státní univerzitu v Buffalu v americkém státě New York. Na uspořádání voleb, které se měly stát symbolem konsolidace nestabilitou sužované země, naléhalo mezinárodní společenství. V ulicích Mogadiša oslavovalo Mohamedovu výhru mnoho Somálců.

Mogadišo - Somálskou novou hlavou státu, kterou ve středu zvolili zákonodárci, se stal expremiér Mohamed Abdullahi Mohamed, přezdívaný Farmajo. Ve druhém kole mimo jiné porazil favorizovaného dosavadního prezidenta Hassana Sheikha Mohamuda. Nově zvolený prezident Farmajo, jenž krátce po svém zvolení složil přísahu, má dvojí občanství: somálské a americké, napsala agentura AP.

V ulicích metropole Farmajovu výhru začalo oslavovat mnoho Somálců, včetně příslušníků armády. "Somálsko bude brzy novým Somálskem," řekl agentuře AP místní policista Ahmed Ali.

Mohamed má dva tituly ze státní univerzity v Buffalu v americkém státě New York. Post premiéra po osmi měsících opustil v roce 2011. Od roku 1985 žil v USA, kam byl vyslán somálským ministerstvem zahraničí. Jeho přezdívka Farmajo podle webu BBC souvisí s tím, že v dětství miloval sýr, italsky Formaggio.

Volby se odehrávaly v hangáru přísně střeženého letiště v Mogadišu. Prezidenta zákonodárci vybírali z 21 kandidátů a Mohamed se stal vítězem po sečtení hlasů z druhého kola voleb. V něm se o funkci ucházel spolu s dalšími dvěma kandidáty - dosavadním prezidentem Mohamudem a bývalým prezidentem Sharifem Sheikhem Ahmedem. Premiér Omar Abdirashid Sharmarke, který se rovněž dostal do druhého kola, oznámil, že v souboji pokračovat nebude s tím, že mu je předem jasné, jak volba dopadne.

Na uspořádání voleb, které se měly stát symbolem konsolidace nestabilitou sužované země, naléhalo mezinárodní společenství. OSN, Spojené státy a Evropská unie ale před několika týdny vydaly společné prohlášení varující před zneužitím volebního procesu. Somálská protikorupční skupina vyjádřila v úterý podezření, že se hlasy prodávají.

Kvůli bezpečnosti uzavřely úřady v metropoli mezinárodní letiště a řadu hlavních silnic. V úterý večer přesto zasáhla okolí místa konání voleb minometná palba, za kterou stojí somálští islamisté z teroristického hnutí Šabáb.

Volby hlavy státu byly v Somálsku loni čtyřikrát odloženy.

autor: ČTK | 8. 2. 2017 19:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama