Islámábád - Z areálu Červené mešity v pákistánském Islámábádu, která je od středy v obklíčení bezpečnostních složek se dnes ozývala střelba. Uvnitř zůstává několik stovek lidí.
Od doby, kdy vypukly střety radikálních studentů Islámu a pákistánskými bezpečnostními složkami, zahynulo už nejméně 19 lidí.
Jejich vůdce, radikální duchovní Abdul Rašíd Ghází nabídl, že se osazenstvo vzdá, pokud většině bude umožněn volný odchod. Mluvčí vlády ale dal najevo, že musejí být složeny zbraně bez podmínek. Nepokoje v oblasti mešity si vyžádaly v posledních dnech 19 mrtvých.
Dnes ráno také někdo střílel na letadlo pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, když opouštělo vojenské letiště v Íslámábádu. Podle agentury Reuters to uvedl důstojník tajné služby.
Lidské štíty
Vůdce studentů, radikální duchovní Abdul Rašíd Gházím dnes uvedl, že jsou studenti připraveni na mučednický osud. V okolí
mešity během dneška zněly výbuchy a střelba. Zatím se ale podle dostupných zpráv nezdá, že by na komplex bezpečnostní síly zaútočily.
Vláda se snaží vyhnout krveprolití, které by mohlo dále podkopat pozici Mušarafa a jeho vlády mezi lidmi. Úřady tvrdí, že na areál zatím nezaútočí, pokud v něm jsou ženy a děti. Podle čtvrtečních údajů je v areálu kolem 250 mužů a chlapců a údajně až 600 žen a dívek.
Vládní mluvčí obvinil islamisty, že většinu lidí v komplexu zadržují jako lidské štíty nebo rukojmí.
Varovné výbuchy
Ghází v rozhovoru pro televizi Geo prohlásil, že studenty by měly úřady nechat odejít, pokud nemohou prokázat, že patří k některé z radikálních skupin, anebo pokud po někom nepátrají kvůli trestné činnosti. Pro sebe požadoval, aby se směl dočasně nadále zdržovat v mešitě.
Náměstek ministra informací Tárik Azím Chán ale řekl, že vláda chce bezpodmínečné složení zbraní. Dodal, že by Ghází měl dovolit všem, ženám i dětem, aby odešli, protože na ně nebude nikdo střílet.
Pákistánské bezpečnostní síly ve čtvrtek brzy ráno provedly sérii varovných výbuchů s cílem přimět stovky radikálních studentů islámu, kteří se skrývají uvnitř, aby se vzdaly.
Měsíce odporu proti vládě
Armáda a policie včera celou oblast hermeticky uzavřela. Krok bezpečnostních složek přišel poté, co potyčky mezi studenty dvou náboženských škol, patřících k mešitě, a policií přerostly v ozbrojený střet. Zabito bylo jedenáct lidí, dalších 150 utrpělo zranění.
Liberální politici po prezidentu Mušarafovi požadovali zátah na Červenou mešitu už před několika měsíci. Radikální studenti a jejich vůdci prosluli svými snahami o zavedení islámského práva šaría a odporem vůči vládě.
Více o Červené mešitě: Studenti unesli cizinky. Obvinili je z prostituce
Vážné problémy začaly v lednu. Radikální studenti obsadili v Islámábádu knihovnu na protest proti zboření jedné z mešit, nelegálně postavené na státní půdě.
Později unesli policistu a několik Číňanek, které obvinili z prostituce.
"Každého, kdo bude bojovat, zastřelíme," varoval v noci na tiskové konferenci zástupce pákistánského ministra vnitra Zafár Warraích.
Potvrdil tak oficiální obrat vládní politiky. Mušaraf, který se připravuje na prezidentské a parlamentní volby, dosud odůvodňoval liknavost bezpečnostních složek obavou ze sebevražedných atentátů.
Talibanizace Pákistánu
Červená mešita je ukázkou fenoménu, kterému se v Pákistánu říká "talibanizace", tedy přivádění radikálních myšlenek z odlehlých vesnic do měst.
Většina studentů mešity navíc pochází z blízkosti afghánsko-pákistánské hranice.
Sebevražedný atentát Pákistán ostatně v noci na dnešek zažil. Při útoku na kolonu v severozápadní provinicii země zemřelo devět vojáků a jedno dítě. Není jasné, zda akce souvisela s událostmi v Islámábádu.