Rangún - Nečekané drama, které se dnes rozpoutalo v barmském městě Pakokku, je u konce. Skupina úředníků, které nespokojení mniši z tamního kláštera Mahawithutayama zadržovali několik hodin jako rukojmí, byli propuštěni na svobodu.
"Ve čtyři hodiny odpoledne je nechali odejít," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel tohoto města ležícího asi 600 kilometrů severozápadně od Rangúnu při toku řeky Iravádí.
Asi dvacetičlenná skupina zástupců barmské vojenské vlády se dnes přišla do kláštera omluvit za to, že včerejší protestní pochod tamních mnichů rozehnala armáda střelbou do vzduchu. Nejméně tři z mnichů utrpěli podle svědků zranění.
Úředníci zároveň chtěli apelovat na představeného kláštera, aby zabránil mnichům v účasti na demonstracích, které v zemi propukly poté, co vláda prudce zdražila pohonné hmoty.
Mladí mniši ale skupinu úředníků v klášteře zamkli a zapálili jim vozy, ve kterých přijeli. "Mniši řekli lidem ve městě, ať se do této záležitosti nezapojují. Říkali, že ten problém chtějí vyřešit sami," citovala agentura AFP jednoho z místních obyvatel.
Před branami kláštera se shromáždily stovky přihlížejících, kteří přišli mnichy podpořit. "Bezpečnostní síly v okolí mají strach se k davu přiblížit. Ani neukazují své vysílačky," řekl další z místních obyvatel a dodal: "Mniši mají mou plnou podporu. Jen pokojně demonstrovali za ostatní. Jsou naprosto v právu."
Vojáci včera v Pakokku použili výstražnou střelbu, aby rozehnali demonstrující skupinu asi 500 mnichů. Podle očité svědkyně stříleli vojáci mnichům přímo nad hlavy.
Incident včera potvrdila také exilová rozhlasová stanice Demokratický hlas Barmy (DVB). Podle ní je to vůbec poprvé, co při rozhánění demonstrací, které v Barmě probíhají už tři týdny, zasáhla armáda.
Dosud se vládnoucí junta spoléhala především na služby provládních organizovaných skupin a jedinců, kteří dostávali za ohlídání veřejného pořádku zaplaceno.
ČTĚTE VÍCE: Barmská junta mění taktiku. Posílá na lidi gangy
Jak DVB uvádí, vojáci také zbili přihlížející, kteří stáli podél cesty a protestující mnichy vítali. Údaje o počtu zraněných však nejsou k dispozici.
Jedna z místních obyvatelek uvedla, že přihlížejících byly tisíce, což by znamenalo vůbec největší účast od chvíle, co protesty v zemi propukly.
V úterý se ve městě Taunggoku ve státě Arakan na protest proti zdražování paliva a zatýkání protestujících shromáždil dav o síle jednoho až dvou tisíc lidí.
ČTĚTE VÍCE: Šli se zeptat na úřad, spustili masový protest
Podle analytiků představuje zásah armády proti mnichům ze strany vlády riskantní krok. Pakokku leží jen asi 100 kilometrů od druhého největšího barmského města Manadalaje, které je centrem náboženského života v této převážně buddhistické zemi, a jeho mnišská obec čítá na 300 tisíc lidí.
"Zdá se, že jsou čím dál tím nervóznější. Vědí, že jakmile se začnou bouřit mniši v Mandalaji, nebudou to schopni udržet pod kontrolou," uvedl nejmenovaný politik v Rangúnu.
Některé disidentské informační kanály už dříve informovaly o úporné snaze junty zajistit si loajalitu mnišské obce.
Armádní důstojníci prý osobně intervenovali u představených klášterů, aby se k protestům nepřidávali.
V moderních dějinách Barmy lze najít hned několik příkladů, kdy se mniši k lidovému povstání připojili, ať už šlo o vystoupení proti britské koloniální nadvládě nebo o pouliční manifestace za obnovu demokracie v zemi v roce 1988.
Ty ukončil až brutální zásah armády. O život při tom přišlo na 3 000 lidí, převážně studentů a mnichů.
ČTĚTE VÍCE: Místo demokracie dávky ze samopalu - pamětníci vzpomínají