Na seznamu americké vlády je jméno jedenapadesátiletého Konstantina Kilimnika, zaměstnance Paula Manaforta, bývalého šéfa volební kampaně Donalda Trumpa z roku 2016. Odsouzeného na sedm a půl roku do vězení, ale pak tímto bývalým prezidentem USA omilostněného.
Kilimnika vyšetřovatelé Národní bezpečnostní agentury (NSA) považují za člověka, který pracuje pro ruské zpravodajské služby a snažil se ovlivnit prezidentské volby v neprospěch Joea Bidena šířením nepravdivých a manipulujících informací. Ruské rozvědce podle vyšetřovatelů předával informace a data o strategii Trumpovy předvolební kampaně, které získal od Manaforta nebo ke kterým měl v USA sám přístup.
Kilimnik se podílel například na rozšíření zprávy o tom, že Joe Biden chtěl ochránit svého syna Huntera před vyšetřováním korupce na Ukrajině. Hunter Biden několik let pracoval ve službách ukrajinské těžařské firmy Burisma Holding. Americký Úřad pro vyšetřování (FBI) už před třemi lety vypsal za informace vedoucí k zadržení Kilimnika odměnu 250 tisíc dolarů (téměř 5,5 milionu korun) a zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller ve své zprávě o vyšetřování ruského vlivu na volby popsal Kilimnika jako člověka s vazbami na ruské zpravodajské služby.
Také výbor amerického Senátu pro zpravodajské záležitosti loni ve své zprávě konstatoval, že Kilimnik je jednoznačně důstojníkem ruské rozvědky. "Manafortova blízkost k Trumpovi vytvořila pro ruské zpravodajské služby obrovskou příležitost uplatnit svůj vliv a získávat důvěrné informace," uvádí se ve zprávě Senátu.
Kilimnik rozhovory novinářům nedává, výjimku udělal jen jednou pro Rádio Svoboda. "S žádnými službami nemám nic společného. Používají mě jako chybějící článek v příběhu, který je vymyšlený," prohlásil v tomto rozhovoru.
Že by se Kilimnik dostal v dohledné budoucnosti do rukou americké justice, je nereálné, s rodinou žije ve vile na okraji Moskvy. S Paulem Manafortem začal spolupracovat už v roce 2005 v jeho firmě Global Endeavor. Ta připravovala volební kampaň pro bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Když v roce 2010 volby vyhrál, Kilimnik pracoval v jeho administrativě. Konec Janukovyčova mandátu byl však neslavný - politika smetly protesty na kyjevském Majdanu na začátku roku 2014.
Zpráva Senátu z loňského roku o možném ruském vměšování se do amerických voleb zmiňuje Kilimnikovo jméno více než osmsetkrát. Uvádí také, že tento muž byl v blízkém kontaktu s vlivným ruským oligarchou a byznysmenem Olegem Děripaskou.
Kilimnik pochází z Krivého Rohu na východní Ukrajině. Z města, které v Česku proslulo tím, že v něm několik měsíců pobýval syn českého premiéra Andrej Babiš mladší s přítelkyní. Na Vojenské univerzitě ministerstva obrany v Moskvě studoval Kilimnik angličtinu a švédštinu. Pracoval pak pro ruské výrobce a exportéry zbraní jako tlumočník a překladatel ze švédštiny.
Ironií je, že v letech 1995 až 2005 pracoval také pro americkou neziskovou organizaci Mezinárodní republikánský institut, která má ve stanovách jaké své cíli uvedeny podporu demokracie, svobody a občanské společnosti.