Si Ťin-pching o víkendu ustoupil v tom, že Čína bude nakupovat víc amerických zemědělských produktů. V uplynulých měsících totiž omezila dovoz sójových bobů, stejně jako hovězího či vepřového masa z USA.
Trumpovy ústupky ale nečekaně zahrnuly i čínskou technologickou společnost Huawei. Americký prezident zmírnil omezení prodeje amerických technologií čínské firmě. Dosud museli američtí dodavatelé žádat vládu o výjimky.
Znamená to, že Donald Trump ustupuje z dřívější tvrdé politiky, v rámci níž také označil Huawei za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a vyzýval i další země, aby čínskou firmu vyloučily z budování sítě 5G?
Američtí senátoři, kteří zastávají vůči Číně a Huaweii tvrdý postoj, jsou s jednáním v Ósace nespokojeni. Trumpem dosažený kompromis jim vadí.
"Pokud se prezident rozhodne zrušit také sankce proti Huaweii, bude to katastrofální chyba. Zničí to důvěryhodnost varování jeho administrativy, nikdo ji už nikdy nebude brát vážně," napsal na Twitteru republikánský senátor Marco Rubio, bývalý prezidentský kandidát.
If President Trump has agreed to reverse recent sanctions against #Huawei he has made a catastrophic mistake.
— Marco Rubio (@marcorubio) June 29, 2019
It will destroy the credibility of his administrations warnings about the threat posed by the company,no one will ever again take them seriously. https://t.co/jEhHcblsVG
"Huawei je jednou z účinných pák, které Spojené státy mají v obchodních sporech na Čínu. Pokud prezident Trump ustupuje, což tak vypadá, dramaticky to sníží naši schopnost změnit čínské nekalé obchodní praktiky," uvedl šéf demokratické většiny v americké Sněmovně reprezentantů Chuck Schumer.
Tlak jako strategie?
Bílý dům založil blokádu proti Huaweii na tvrzení, že firma je propojená s čínskou rozvědkou a armádou. Proto je nebezpečná pro Spojené státy.
K výzvám připojit se k restrikcím vůči Huaweii se některé země stavěly chladně. Například Německo. V Česku však Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před výrobky Huawei už loni v prosinci.
Jestliže Trump od svých výhrad ustoupí, znamenalo by to, že tlak na Huawei byl od počátku spíše strategií, jak přimět Peking k obchodním ústupkům. A také k naplnění dlouhodobého Trumpova cíle: snížit obrovský schodek ve vzájemném obchodě mezi Spojenými státy a Čínou.
"Byla by to určitě velká rána pro americkou důvěryhodnost, protože vláda už zašla v diplomatické ofenzivě proti Huaweii hodně daleko. Ale u Trumpa bych takový krok kategoricky nevylučoval. Trump dělá politiku ne podle nějaké ideologie nebo podle šablon, ale podle toho, jak to cítí. Pro něj je důležité, jak to bude vnímat jeho voličská základna. Když bude moci svým voličům věrohodně vysvětlit, že Huawei vlastně koneckonců není tak špatný, tak to udělá," řekl Aktuálně.cz Tomáš Klvaňa, expert na americkou politiku, který působí na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Přesto si Klvaňa myslí, že to není moc pravděpodobné. "Ve hře není jenom bezpečnost, ale také sázka na americké technologie proti čínským v sítích 5G. Dovedu si představit kompromis na britské bázi. Britové plánují vytvořit komisi expertů, která bude čínské technologie podrobně studovat a vyhodnocovat. Neodmítají Huawei šmahem, ale chtějí si udržet kontrolu."
Nečekaný ústupek
Podle časopisu Forbes se mnozí analytici a příslušníci amerických zpravodajských služeb domnívají, že Trump čínské společnosti neumožní přístup do budování 5G sítě ve Spojených státech.
Čínský prezident Si Ťin-pching přitom před summitem v Ósace zmínil "konec tažení proti Huaweii" jako jednu z podmínek ukončení obchodní války. Podle zdrojů listu Financial Times ale byli samotní čínští vyjednávači v Japonsku nakonec zaskočeni tím, jak rychle Trump nabídl ústupek ohledně Huaweie, i když jen částečný.