Domy v Gaze ničí přesně mířená "hloupá bomba". Jedna spadla Palestincům před dveře

bb bb
19. 5. 2021 13:26
Budovy v Gaze dostávají zásah a některé se hroutí k zemi. Izraelské letectvo k ničivým úderům proti domům a podzemním cílům, které mají podle židovského státu využívat radikálové z hnutí Hamás nebo palestinského Islámského džihádu, používá i bojové hlavice MK 84. Jedna taková po náletu neexplodovala a zůstala podle agentury Reuters ležet před vchodem do domu Palestinců ve čtvrti al Rimal.
Mark 84 je ničivá puma, 370 metrů od epicentra výbuchu dokáže zabíjet. | Video: Twitter/Israeli Air Force, Reuters

Ze záběrů je patrné, že lidé se k vysoce ničivé bombě neohroženě přibližují. A to by dělat neměli. Mark 84 je víceúčelová tunu vážící bomba, kterou vyrábí americká společnost General Dynamics. Poprvé byla použita během války ve Vietnamu, kde pro svou účinnost získala přezdívku "kladivo."

Bomba je schopná vytvořit kráter 15 metrů široký a 11 metrů hluboký. Může proniknout kovem o síle až 38 centimetrů nebo 3,4 metry tlustou vrstvou betonu. Poloměr výbuchu, ve kterém dokáže zabíjet, je 370 metrů.

Izraelské letouny k vypouštění těchto bomb používají americký systém Joint Direct Attack Munition nebo svůj vyvinutý Rafael Spice. Jde o naváděcí sady, které změní neřízené nebo tzv. "hloupé" bomby na přesně naváděnou munici. 

USA mají dodat další zbraně, někteří demokraté chtějí tlačit na Izrael

Kromě tříštivotrhavé bomby Mark 84 používá izraelské letectvo podle analytiků při náletech na Gazu i průbojné pumy BLU-109/B. Jde o kalenou penetrační bombu, která má před samotným výbuchem prorazit betonové přístřešky anebo jiné pevné konstrukce. Ty mají sloužit k likvidaci podzemních tunelů Hamásu.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena informovala začátkem května Kongres, že chce prodat Izraeli zbraně v hodnotě 735 milionů dolarů (15,3 miliardy korun). Učinila tak asi týden před vypuknutím bojů mezi Hamásem a izraelskou armádou.

Většinu zásilky tvoří právě zařízení na přesné navádění bomb. Část demokratických zákonodárců, kteří postup Izraele z posledních dnů kritizují, nyní uvažuje nad tím, zda chystaný prodej zbraní nevyužít k nátlaku na židovský stát, aby útoky zastavil, napsal list The Washington Post.

Úřady v Gaze uvádějí, že od 10. dubna zahynulo při izraelských útocích nejméně 217 lidí. Podle izraelské policie palestinské rakety usmrtily 12 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy