Washington - Usáma bin Ládin spřádal do poslední chvíle nereálné plány na smrtící útoky proti západním civilním cílům. Byl ale také milující manžel a otec. To všechno vypovídají dokumenty, které dnes odtajnily Spojené státy.
Celkem 103 dokumentů našli v bin Ládinově vile v pákistánském Abbottábádu příslušníci speciálních jednotek Navy SEALs. Poté, co vůdce islámských radikálů, mozek útoků z 11. září a hlavu teroristické organizace Al-Káida 2. května roku 2011 zlikvidovali.
Američané se zmocnili jeho knihovny, počítačů a digitálních nosičů s nejrozsáhlejší korespondencí mezi příslušníky a vedením Al-Káidy, jaká se jim kdy dostala do rukou.
Mezi dokumenty nechybí emotivní poslední vůle, adresovaná manželce.
Nález obsahuje i sbírku anglicky psaných analýz Al-Káidy, vypracovaných americkými think-tanky a dalšími západními organizacemi. I ty měl Usáma bin Ládin před svou smrtí u sebe.
Hlavní je zabíjet Američany
Z dokumentů mimo jiné vyplývá, že vůdce Al-Káidy plánoval útoky na americké cíle, přestože jeho organizace na zosnování druhého 11. září tou dobou už dávno neměla kapacity.
Také proto bin Ládin zrazoval své přívržence v severní Africe od snahy vytvořit v regionu Islámský stát (chalífát).
Naopak je nabádal k útokům na americké ambasády a firmy v Jemenu, Sieře Leone a Togu.
Za zbytečné pokládal i ataky na vládní cíle na Blízkém východě. "Měli bychom se zaměřit jen na zabíjení Američanů," psal opakovaně.
"Nech si odstranit plomby"
Těsně před smrtí se Usáma bin Ládin stihl vyjádřit i k Arabskému jaru. Označil jej za "nejdůležitější událost, která se v muslimském světě stala za posledních několik století". Uvedl, že v ní sehrály nenahraditelnou roli nové informační technologie.
Odtajněné dokumenty odrážejí i diskuse o tom, kdo by měl být v hierarchii organizace dosazen na to či ono místo. A naznačují, že se bin Ládin během ukrývání v Abbottábádu stal paranoidním.
Po své ženě Chairíji například chtěl, aby si před setkáním s ním nechala odstranit plomby. Měl totiž strach, že by mohly zubní výplně obsahovat sledovací zařízení.
Mezi nově zveřejněnými dokumenty se nachází i náborový dotazník teroristické organizace. U potenciálních zájemců Al-Káida mimo jiné zjišťovala, jakými jazyky mluví, jaké jsou jejich dovednosti, ale například i to, zda by se chtěli zúčastnit sebevražedné mise či koho by měli islamisté kontaktovat v případě, že by se uchazeč stal mučedníkem. Kompletní dotazník si můžete přečíst zde.