Dokument Šamanův příběh měl původně být jakýmsi road movie. "Mysleli jsme, že budeme sledovat jeho cestu do Moskvy, strávíme s ním dva roky na cestě a budeme pozorovat, jak se k němu přidávají další lidé," popisují v rozhovoru pro Aktuálně.cz první vizi filmu režiséři a manželé Beata a Michail Baškirovovi. Filmový festival o lidských právech Jeden svět, který snímek promítne, začíná příští středu.
Baškirov je původně antropolog, který se šamanům věnuje, a proto ho jeho žena poprosila, aby se na filmu podílel s ní. Ona sama se v sibiřském Jakutsku, odkud pochází i šaman, narodila. Má ale i ukrajinské kořeny a natáčela například o Euromajdanu nebo konfliktu na Donbase. "Původně jsem tohle točit nechtěla, protože jsem si říkala, že to je jen další protiputinovský film. Pak jsem ale pochopila, že jde o něco důležitého," vypráví.
Šaman Gabyšev se podle vlastních slov jednoho dne dozvěděl, že musí z Ruska vymýtit Putina, jinak nastane katastrofa nejen v této zemi, ale po celém světě. Rozhodl se proto pěšky vydat z rodného Jakutska do Moskvy. Ačkoliv o něm zpočátku téměř nikdo nevěděl, postupně se k němu přidávali další a další lidé nebo ruští blogeři, kteří o jeho cestě natáčeli videa na YouTube a další sociální sítě.
Část lidí věřila, že je skutečný šaman a že je to jeho boží poslání, části Rusů se líbilo, že je chce zbavit Putina, a některé prostě jen fascinovalo jeho počínání, popisuje Beata Baškirovová. Kolem šamana se ale začal tvořit kruh jeho nejvěrnějších, kteří ho neustále obklopovali, i když sami mezi sebou často nesouhlasili.
Otevřený a inteligentní
Šaman ale podle tvůrců dokumentu vycházel s každým. "Byl velmi otevřený a laskavý. Často opakoval, že si lidé musí odpouštět, že není dobré se snažit o nějakou pomstu," dodává režisérka a její manžel přikyvuje. "Vždy se snažil pochopit všechny, se kterými mluvil."
Působil na ně také jako velmi vzdělaný muž, což silně kontrastuje s obrovskou chudobou regionu, kterou dokument ukazuje. "Měli jsme pocit, že má dobré vzdělání, protože znal tisíc příběhů, tisíc mýtů, velmi dobře rozuměl křesťanství a jakutskému náboženství," popisuje Michail Baškirov.
Gabyševa na hranici Burjatska zastavili šamani z organizace Tengeri, kterou finančně podporuje místní vláda. Ti jakutskému kolegovi vyčítali, že politická činnost je proti šamanským zákonům a že pokud půjde dál, bude zbaven titulu šamana. "Můžete si o mně myslet, co chcete, ale já jsem šaman, bojovník a jdu dál, i kdybyste mně blokovali cestu," odpověděl jim.
Podle tvůrců ale navazuje na ruskou tradici jurodivých, tedy lidí, kteří víru v Boha prožívají nekonvenčně a až příliš silně. Jedná se o křesťanskou tradici a takzvané bláznovství pro Krista. "Nečerpá jen z tradičního šamanismu, ale navazuje například na ruského světce Vasilije Blaženého nebo někoho, jako byla Johanka z Arku," doplňují. Muž tak stojí rozkročen mezi vícero náboženskými tradicemi, z nichž čerpá.
Přijde válka
Tak to ale ruské úřady neviděly. Po asi šesti měsících putování, kdy Gabyšev a jeho doprovod urazili asi dva tisíce kilometrů, byl jejich tábor obklíčen. Do šamanova stanu vtrhli muži, kteří ho odvedli. Po několika dnech, kdy jeho následovníci netušili, kde je, se objevil zpátky v Jakutsku, kde své putování začal.
V červenci 2021 ho úřady po několika soudních řízeních poslali proti jeho vůli na psychiatrickou kliniku poté, co ho soud shledal "duševně nezpůsobilým". Na psychiatrii je dodnes a podávají mu tam velmi silné léky. Naposledy loni v září soud odmítl, aby ho přemístili na jinou psychiatrii, kde nepanují tak přísné podmínky.
"Je to trestní psychiatrie. Je to tradice Sovětského svazu zavírat na psychiatrii lidi, kteří jsou proti vládě, proti režimu," upozorňují filmaři, podle kterých je šaman duševně zcela zdráv.
Dodávají ale, že Gabyšev nepůsobí jako jakýkoliv jiný člověk, protože šamani jsou trochu jiní, přemýšlí a vnímají svět jinak, ale právě proto jsou šamani. "Takže Rusko bude teď lidi trestat jen za to, jaké mají náboženství," zlobí se.
Gabyšev plánoval, že do Moskvy půjde dva roky a Putina sesadí v roce 2021. "Tvrdil, že když se mu to nepodaří, přijde válka. Myslela jsem, že popisuje nějakou duchovní válku. Ale pak začala v únoru 2022 invaze na Ukrajinu," dodává Baškirovová.