Putin je démon, musím ho vyhnat. Ruský šaman Saša vyrazil pěšky z Jakutska do Kremlu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
19. 9. 2019 15:56
V noci na čtvrtek policie v Burjatsku na ruském Dálném východě zadržela jakutského šamana Alexandra Gabyševa, známého pod přezdívkou Saša Šaman. Ten již šest měsíců putuje do Moskvy, kde hodlá vyhnat ruského prezidenta Vladimira Putina z Kremlu.
Ruský Šaman Saša
Ruský Šaman Saša | Foto: Beata Bubenets (RFE/RL)

Muži nyní hrozí obvinění z "organizování extremistické skupiny". Oficiálně policie tvrdí, že po něm bylo v Jakutsku vyhlášeno pátrání kvůli blíže neurčenému trestnému činu. Šamana prý brzy pošlou letadlem zpět do Jakutska.

"Uprostřed noci přijela auta a snad čtyřicet lidí v uniformách obklíčilo náš tábor. Měli svítilny a zbraně, nejspíš také rušičky mobilního signálu, protože dokud neodjeli, nefungovaly nám mobilní telefony. Šli rovnou k šamanovu stanu, vytáhli ho, nenechali ho sbalit a odvezli," cituje server Sibir.realii jednoho ze šamanových souputníků.

Alexandr Gabyšev se na cestu vydal letos v březnu a ušel už přes dva tisíce kilometrů. Za tu dobu se setkal se stovkami lidí a videa s jeho promluvami mají na YouTube přes milion zhlédnutí.

"Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon a já ho musím vyhnat," říká na jednom z nich. Šaman cestuje výhradně pěšky a všechny věci si táhne na vozíku. V červnu ve městě Čita jeho příznivci přes YouTube svolali setkání, kam přišlo více než 700 lidí. Šaman vyzval k vytvoření "lidových fór", která by měla právo přijímat zákony. "Pamatujte, Putin vám nemá co přikazovat," prohlásil šaman Saša.

Kolem muže se navíc vytvořila malá skupina, která putuje s ním. "Ale on nic neorganizuje, ti lidé se přidávají sami, jdou třeba pár týdnů a pak je vystřídá někdo jiný," popsal bloger, básník a řidič taxislužby Jesugej Syndujev, který v Burjatsku šamana doprovázel a ubytoval ho u sebe doma.

Záběry z putování šamana Saši

Video: BBC Rusko/Youtube

Pomoc šamanovi měla pro Syndujeva nepříjemné důsledky. Policie si ho předvolala k výslechu a následně přišel o práci. "Ptali se mě, jestli plánujeme ozbrojené povstání a pochod na Moskvu. Ale vždyť já jsem pacifista," řekl burjatský básník, který následně přišel i o práci.

Syndujev byl také svědkem, když Gabyševa na hranici Burjatska zastavili místní šamani z organizace Tengeri, kterou finančně podporuje místní vláda. Ti jakutskému kolegovi vyčítali, že politická činnost je proti šamanským zákonům a že pokud udělá ještě krok směrem k Moskvě, bude zbaven titulu šamana. "Můžete si o mně myslet, co chcete, ale já jsem šaman, bojovník a jdu dál, i kdybyste mně blokovali cestu," řekl jim jakutský šaman.

Na zatčení šamana Alexandra Gabyševa zareagovali i lidé na ruských sociálních sítích. "To se moc skutečně bojí nějakého šamana? Stát nás úmyslně vrací do středověku. Nebudu se divit, pokud do trestního zákoníku přidají paragraf o čarodějnictví proti představitelům státu," napsala například Natalja Semjonovová, mluvčí burjatské pobočky liberální strany Jabloko.

Ruský šaman Saša při svém putování.
Ruský šaman Saša při svém putování. | Foto: Natalja Semenovová/Facebook
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy