"Dobré bakterie" dokážou zabránit astmatu u malých dětí, přespříliš čistoty naopak škodí

1. 10. 2015 20:00
Tým kanadských vědců přišel na to, že u dětí, které jsou do určitého věku vystavené jistým typům bakterií, se výrazně sníží riziko výskytu astmatu a alergií. Naopak příliš sterilní prostředí v prvních měsících života může mít negativní dopad na vývoj imunitního systému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ottawa - Kanadští vědci tvrdí, že přišli na to, jak prevencí zabránit výskytu astmatu u dětí.

Alergiím a astmatu lze předejít pomocí takzvaných "dobrých bakterií", kterým by malé děti měly být ve správný čas vystaveny. Poslední výzkum potvrdil myšlenku, že bakterie, se kterými se děti v prvních měsících života setkají, mohou mít pozitivní dopad na jejich budoucí zdraví.

Konkrétně se jedná o skupinu čtyř druhů bakterií: Faecalibacterium, Lachnospira, Veillonella a Rothia. Testy ukázaly, že děti, kterým tyto bakterie chybí, jsou do věku tří let vystaveny vysokému riziku výskytu astmatu.

Stejného účinku však zmíněné bakterie již nedosáhly v těle starších dětí. Klíčovým faktorem pro formování imunity je podle vědců načasování, přičemž první tři měsíce jsou rozhodující.

"Naši dlouhodobější vizi představuje stav, kdy bychom mohli děti ve velmi raném věku vystavit těmto bakteriím, abychom zabránili konečnému rozvoji astmatu," vyjádřil se jeden z vědců, doktor Stuart Turvey. "Musím ale zdůraznit, že na to zatím nejsme připraveni. O těchto bakteriích zatím víme velmi málo."

Astmatem, tedy chronickým onemocněním dýchacích cest způsobeným jejich zvýšenou citlivostí a zánětlivostí, trpí stále více dětí.

Jedním z vysvětlení zvýšeného výskytu astmatu a alergií je to, že malé děti nejsou vystaveny dostatečnému množství mikrobů, které by dokázaly nastartovat jejich imunitní systém.

Styk dítěte s bakteriemi například výrazně omezuje porod císařským řezem nebo tím, že matka dítě nekojí. Velký vliv mají také antibiotika, ať už užívána matkou během těhotenství, nebo podávána přímo dítěti po narození.

Podle dat z výzkumu dokonce vyplývá, že imunitní systém se sám zrodí ve střevech a dále ovlivňuje fungování celého těla. Vědci nyní proto tvrdí, že střevní bakterie mají důležitý vliv na celkový imunitní systém.

Studie podporuje myšlenku, že bakterie a mikroby mají v prvním roce života dětí klíčový vliv na jejich budoucí zdraví. Příliš sterilní prostředí v rané fázi jejich života může naopak později vyústit v oslabenou imunitu proti některým nemocem.

Nicméně lékaři připouští, že o "dobrých bakteriích" toho vědí stále ještě příliš málo. Pokud jde o poradenství pro nové rodiče či vývoj nějakého léku, je zapotřebí dalších výzkumů.

 

Právě se děje

Další zprávy