V Bostonu testují superpočítač, který může změnit medicínu. Vmžiku rozpozná každou nemoc

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 9. 2015 18:10
Superpočítač MAI je vybaven umělou inteligencí. Každé tři minuty dokáže přehodnotit veškeré údaje o pacientově zdravotním stavu, srovnat je s anamnézou, prodělávanými obtížemi i reakcí na dosavadní léčbu, což mu umožní upravovat diagnózu takřka v reálném čase. S trochou fantazie si tak lze představit, že by stroje ve vzdálenější budoucnosti plně převzaly odpovědnost za zdravotní stav pacientů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Boston - Mnohdy pacient zemře lékařům přímo pod rukama, a to přes veškerou péči. Mnohdy se tak děje kvůli zdravotní komplikaci, k jejímuž zvládnutí by stačilo včasné odhalení.

Takových případů sice díky pokrokům medicíny ubývá, přesto k nim stále dochází.    

Změnit by to mohl nový superpočítač vybavený umělou inteligencí, který zkoušejí v jedné z nemocnic v americkém Bostonu.

Testovaný software dokáže každé tři minuty přehodnotit veškeré údaje o pacientově zdravotním stavu, srovnat je s anamnézou, prodělávanými obtížemi i reakcí na dosavadní léčbu. To mu umožní upravovat diagnózu takřka v reálném čase a předpovídat hrozící komplikace.

Zatím doporučuje, v budoucnu bude rozhodovat

Zatím superpočítač MAI ideální postup lékařům pouze doporučuje, v budoucnu by jej ale mohl sám stanovovat. A to s větší jistotou než lékařské konsilium, tvrdí vývojáři.

S trochou fantazie si tak lze představit, že by stroje ve vzdálenější budoucnosti plně převzaly odpovědnost za zdravotní stav pacientů.

Je to skutečně tak, že si umělá inteligence pomalu osvojuje schopnost lékařů stanovovat diagnózu.

"Je to skutečně tak, že si umělá inteligence pomalu osvojuje schopnost lékařů stanovovat diagnózu a poskytuje nám celkový přehled o stavu pacienta. Od krevního tlaku až po okysličení," potvrdil BBC lékař Steve Horng, jenž na nadějného elektronického kolegu dohlíží.

Ukázal i konkrétní případ.

"Tady u toho pacienta si je počítač na 99 procent jistý, že právě podstupuje nějakou formu zátěžového testu, v blízké budoucnosti mu hrozí 26procentní riziko srdečního selhání, čtyři procenta rozvoje infekce a dvě procenta rozvoje rakovinného bujení. Ten stroj je velmi, velmi přesný," vypočítává Horng.

K tomu, než se MAI stane běžnou výbavou nemocnic, ale ještě zbývá dlouhá cesta. Jedná se zatím jen o pilotní projekt - první z chytrých lékařských superpočítačů teprve zkoušejí v nemocnici Beth Israel Deaconess Medical Center.

Obavy o bezpečnost

To, že je popisovaná umělá inteligence teprve v prvopočátku kariéry, neznamená, že by nevycházela z žádné dosavadní zkušenosti. V paměti má uloženy anamnézy 250 000 pacientů z posledních třiceti let jejich života, takže dokáže rozeznat vzácná onemocnění mnohem rychleji a snadněji než lékaři z masa a kostí.

Právě to by se mělo stát jednou z největších předností, ale zároveň i slabinou. Obzvláště v případě, že by se uložená data dostala do nepovolaných rukou. Nemluvě o tom, kdyby elektronického lékaře nabourali hackeři a naprogramovali jej tak, aby poškodil konkrétního pacienta.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy