Lublaň - Slovinská vláda narazila v referendu s požadavkem zvýšit v zemi věk pro odchod do penze.
Dosud mohou Slovinci odcházet do důchodu už od 58 let a ženy od 57 let. Kabinet chtěl hranici posunout postupně na 65 let, ale lidé v referendu to razantně odmítli.
Přes 72 procent jich hlasovalo proti. Výsledky jsou závazné, referenda se ovšem zúčastnilo jen 41 procent oprávněných voličů.
Jak premiér Borut Pahor, tak opozice se shodují v tom, že Slovinsko čelí vážné krizi a nechybí mnoho, aby se dostalo do podobné situace jako Řecko, Irsko nebo Portugalsko.
Tedy země, které potřebují kvůli zadluženosti a hrozbě bankrotu mezinárodní pomoc.
Počet nezaměstnaných rychle roste a státní dluh už činí 43,3 procent a HDP. Země prochází recesí.
Ještě před několika lety bylo Slovinsko považováno za vzor úspěšné transformace z období komunismu a mezi postkomunistickými členskými státy EU mělo nejlepší ekonomické výsledky i životní úroveň.
Premiér odmítl odstoupit a tvrdí, že na reformách veřejných financí bude i po neúspěchu v referendu dál pracovat.
"Pokud se nám nepodaří prosadit reformy a úspory, naše veřejné finance zkolabují a náš soud se dostane do rukou zemí, které nás budou zachraňovat finanční pomocí," tvrdí Pahor. Vláda zvažuje, že sníží mzdy státních zaměstnanců i sociální dávky.
Šéf opoziční Slovinské demokratické strany a bývalý premiér Janez Janša vyzval kabinet k demisi. Podle něj je výsledek referenda vyjádřením nedůvěry.
"Slovinsko jednoznačně kráčí po řecké a irské cestě. Předčasné volby a výměna vládní koalice jsou nutností," prohlásil Janša.
Slovinské referendum tak dopadlo podobně jako maďarské, ve kterém se před třemi lety rozhodovalo, zda Maďaři budou platit poplatky u lékaře a studenti školné.
Přes 80 procent hlasujících se v obou případech vyslovilo proti.