Maďaři si v referendu vymohli zrušení poplatků u lékaře

Red Zah, Reuters
10. 3. 2008 11:45
Přišlo asi padesát procent voličů
Popularita socialistů v čelem s Ferenze Gyurcsánym klesá.
Popularita socialistů v čelem s Ferenze Gyurcsánym klesá. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarští voliči opětovně rozhodovali o své budoucnosti. Tentokrát nikoliv ve volbách, ale v referendu - o tom, zda zrušit poplatky u lékařů a školné.

Po sečtení pětadevadesáti procent hlasů v noci na pondělí byl na stole očekávatelný verdikt: 84 procent těch, co odevzdali hlas, je pro zrušení poplatků.

Maďarská vláda už dopředu přislíbila, že vyslyší hlas lidu, a pokud bude referendum platné, pak platby na školách a v nemocnicích co nejdříve zastaví.

K platnosti referenda by stačilo, aby stejně odpovědělo alespoň 25 procent všech voličů (asi dva miliony). Podle předběžných výsledků dorazila hlasovat zhruba polovina všech oprávněných voličů.

Poplatky a školné zavedla před rokem současná středolevicová vláda. Snažila se tak snížit schodek státního rozpočtu, který je nejvyšší v celé Evropské unii.

Kabinet však nedokázal ustát kritiku opoziční pravice, která obratně využila negativní nálady veřejnosti, zejména starších a chudších lidí. "Pro mě není poplatek u lékaře ve výši 300 forintů (asi 30 korun) malý obnos," tvrdí například důchodkyně Erszebet Pampová. "Tato vláda navíc slibovala pravý opak, že lékařská péče zůstane bezplatná."

Podle analytiků dosud poplatky u lékaře nepřinesly do státní pokladny příliš mnoho peněz, rapidně však klesl počet návštěv u lékaře. Navíc se u zdravotních pojišťoven zaregistrovalo o půl milionu občanů více.

Otázky, na které se odpovídá

  • Souhlasíte s tím, aby studenti státních vysokých škol neplatili školné?
  • Souhlasíte s tím, aby se neplatily poplatky u lékaře?
  • Souhlasíte s tím, aby se neplatily poplatky za hospitalizaci?

Víkendové referendum ještě víc oslabí socialisticko-liberální vládu premiéra Ferenze Gyurcsányho.

Popularita socialistů klesá a podporu jim vyjadřuje pouze patnáct procent voličů. Opozičnímu Fideszu by nyní dalo hlas pětačtyřicet procent všech Maďarů.

Jakkoliv se však pravicová opozice snaží kabinet zpochybnit, k předčasným volbám zatím situace v Maďarsku nespěje. Zatím je spíše pravděpodobné, že příští volby budou až ty řádné v roce 2010.

Po nedělním hlasování se nicméně maďarská policie připravuje na případné protivládní demonstrace. Kolem budovy parlamentu a Maďarské televize v centru Budapešti vyrostly už o víkendu kovové zátarasy, za něž se postavily desítky policistů se štíty. U parlamentu jsou připravena tři vodní děla.

V souvislostech:

Maďaři rozhodnou o placení u lékaře v referendu
Maďaři v ulicích. Za důchody, nebo proti premiérovi?

 

Právě se děje

Další zprávy