Maďaři si v referendu vymohli zrušení poplatků u lékaře

Red Zah, Reuters
10. 3. 2008 11:45
Přišlo asi padesát procent voličů
Popularita socialistů v čelem s Ferenze Gyurcsánym klesá.
Popularita socialistů v čelem s Ferenze Gyurcsánym klesá. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarští voliči opětovně rozhodovali o své budoucnosti. Tentokrát nikoliv ve volbách, ale v referendu - o tom, zda zrušit poplatky u lékařů a školné.

Po sečtení pětadevadesáti procent hlasů v noci na pondělí byl na stole očekávatelný verdikt: 84 procent těch, co odevzdali hlas, je pro zrušení poplatků.

Maďarská vláda už dopředu přislíbila, že vyslyší hlas lidu, a pokud bude referendum platné, pak platby na školách a v nemocnicích co nejdříve zastaví.

K platnosti referenda by stačilo, aby stejně odpovědělo alespoň 25 procent všech voličů (asi dva miliony). Podle předběžných výsledků dorazila hlasovat zhruba polovina všech oprávněných voličů.

Poplatky a školné zavedla před rokem současná středolevicová vláda. Snažila se tak snížit schodek státního rozpočtu, který je nejvyšší v celé Evropské unii.

Kabinet však nedokázal ustát kritiku opoziční pravice, která obratně využila negativní nálady veřejnosti, zejména starších a chudších lidí. "Pro mě není poplatek u lékaře ve výši 300 forintů (asi 30 korun) malý obnos," tvrdí například důchodkyně Erszebet Pampová. "Tato vláda navíc slibovala pravý opak, že lékařská péče zůstane bezplatná."

Podle analytiků dosud poplatky u lékaře nepřinesly do státní pokladny příliš mnoho peněz, rapidně však klesl počet návštěv u lékaře. Navíc se u zdravotních pojišťoven zaregistrovalo o půl milionu občanů více.

Otázky, na které se odpovídá

  • Souhlasíte s tím, aby studenti státních vysokých škol neplatili školné?
  • Souhlasíte s tím, aby se neplatily poplatky u lékaře?
  • Souhlasíte s tím, aby se neplatily poplatky za hospitalizaci?

Víkendové referendum ještě víc oslabí socialisticko-liberální vládu premiéra Ferenze Gyurcsányho.

Popularita socialistů klesá a podporu jim vyjadřuje pouze patnáct procent voličů. Opozičnímu Fideszu by nyní dalo hlas pětačtyřicet procent všech Maďarů.

Jakkoliv se však pravicová opozice snaží kabinet zpochybnit, k předčasným volbám zatím situace v Maďarsku nespěje. Zatím je spíše pravděpodobné, že příští volby budou až ty řádné v roce 2010.

Po nedělním hlasování se nicméně maďarská policie připravuje na případné protivládní demonstrace. Kolem budovy parlamentu a Maďarské televize v centru Budapešti vyrostly už o víkendu kovové zátarasy, za něž se postavily desítky policistů se štíty. U parlamentu jsou připravena tři vodní děla.

V souvislostech:

Maďaři rozhodnou o placení u lékaře v referendu
Maďaři v ulicích. Za důchody, nebo proti premiérovi?

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy