Penze v 71 letech. Možná o rok dřív, připustil Drábek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 5. 2011 16:26
Zpráva pro dnešní dvacetileté - když to půjde dobře, do penze půjdete kolem 70. roku života
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | Foto: Reuters

Praha - Zvyšující se hranice odchodu do důchodu by se mohla podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) v případě zlepšení demografického vývoje snížit pro nynější dvacátníky o jeden až dva roky.

Drábek to uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Reagoval tak na snahu opoziční ČSSD zrušit pomocí Senátu automatické zvyšování věku odchodu do penze pro lidi narozené po roce 1977.

Novelu zákona, která toto zvyšování důchodového věku upravuje, již schválila sněmovna.

Drábek hájil tento mechanismus jako odpovědný vůči nastupujícím generacím, aby se tito lidé mohli včas připravit. Pro Čechy narozené počátkem tohoto století vládou nastavený výpočet znamená, že by šli do penze až v 71 letech.

"Moje děti dnes vědí, že půjdou do důchodu mezi 69 a 70 lety, a jestli se změní demografická prognóza, tak se to může o jeden, dva roky upravit," argumentoval Drábek.

Drábkův sociálně demokratický předchůdce Vladimír Špidla
Drábkův sociálně demokratický předchůdce Vladimír Špidla | Foto: Ludvík Hradilek

Bývalý eurokomisař a jeden z Drábkových ministerských předchůdců Vladimír Špidla (ČSSD) připustil, že "je správné pokračovat v prodlužování věku odchodu do důchodu".

Prodlužování chce ale vázat na "střední délku života v dobrém zdraví". Poukázal na to, že vládní návrh nezohledňuje těžce manuálně pracující. U vyučených bez maturity se střední délka života neprodlužuje, na rozdíl od ostatních skupin, poznamenal.

ČSSD chce podle Špidly změnit úpravu výpočtu předčasných starobních penzí, jejíž vládní verzi považuje za tvrdou a neúčinnou.
Podle Drábka ale úprava pouze zavádí postupnou penalizaci mezi prvním a třetím rokem předčasného důchodu. Drábek odmítl, že by chystaná pravidla byla důvodem, proč nyní více lidí žádá o předčasný důchod.

"Ty úpravy parametrů jsou skutečně tak jemné, že když si to spočítáte, tak se to prostě nevyplatí jít teď do předčasného důchodu," uvedl Drábek. Počet žádostí si spojuje spíše s nezaměstnaností v důsledku hospodářské krize.

Změny v pravidlech důchodového pojištění, takzvanou malou důchodovou reformu, projedná Senát na schůzi začínající 8. června.
Novela by vzhledem k verdiktu Ústavního soudu, který se důchodového zákona týká, měla začít platit od konce letošního září.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy