Do Konga vstoupili rwandští vojáci. Podle dohody

Zdeněk Mihalco
20. 1. 2009 16:40
Vojska mají zakročit proti povstalecké skupině FDLR
Na východě Demokratické republiky Kongo působí několik ozbrojených skupin - armáda, povstalecké skupiny i mírové sbory OSN
Na východě Demokratické republiky Kongo působí několik ozbrojených skupin - armáda, povstalecké skupiny i mírové sbory OSN | Foto: Reuters

Goma - Na území Demokratické republiky Kongo (DRC) vstoupila rwandská vojska. Děje se tak na základě prosincové dohody mezi vládami Rwandy a DRC.

Mluvčí OSN Jean-Paul Dietrich řekl britské BBC, že do oblasti na východě Demokratické republiky Kongo vstoupilo okolo 2000 rwandských vojáků, a to nedaleko města Goma. Dále vojáci směřovali k městu Rutshuru.

Cílem tohoto přesunu je případný společný zásah rwandské a konžské armády proti milicím povstaleckých Demokratických sil pro osvobození Rwandy (FDLR), kterých je v oblasti podle odhadů více než 6000.

Jde o ozbrojence etnické skupiny Hutu, kteří přišli na východ Demokratické republiky Kongo po rwandské genocidě, při které zahynulo asi 800 tisíc lidí, převážně Tutsijů. Poté se moci ve Rwandě ujali tutsijští povstalci, jejichž velitel Paul Kagame je současným rwandským prezidentem.

Foto: Aktuálně.cz

Zásah proti skupině FDLR byl hlavním požadavkem pro příměří ze strany další ozbrojené skupiny v oblasti, převážně tutsijského Národního kongresu na obranu lidu (CNDP), který tvrdí, že chrání tamní tutsijské obyvatelstvo právě před útoky FDLR.

Zásah proti hutuským povstalcům by měl trvat až 15 dní, uvedl podle agentury Reuters mluvčí konžské vlády. Je velmi reálná možnost, že dojde k bojům mezi Rwanďany na obou stranách, napsal internetový server BBC.

"FDLR musí být odzbrojeny - jsou hrozbou pro Rwandu  i celý region," cituje americký deník Washington Post rwandského vyslance v oblasti Josepha Mutabobu, který odmítl vojenskou operaci blíže komentovat. Podle Washington Post nicméně míří současný zásah proti vedoucím představitelům FDLR.

Východ Konga - kdo je kdo

  • CNDP (tutsijští povstalci) - 6000 bojovníků
  • FDLR (milice rwandských Hutuů) - 6 až 7000 bojovníků
  • Mai Mai (konžské provládní milice) - 3500 bojovníků
  • Monuc (mírová mise OSN) - 6000 příslušníků na východě země (provincie Severní Kivu)
  • Konžská armáda - 90 000 (v celé zemi)

Zdroje: OSN a bezpečnostní experti oslovení BBC

Tým nezávislých vyšetřovatelů v prosinci předložil zprávu, podle které dosud rwandská vláda podporovala tutsijské vzbouřence (CNDP) bojující proti konžské vládě, konžská vláda naopak podporovala ozbrojenou skupinu etnických Hutuů (FDLR). OSN obvinila vlády Rwandy a Demokratické republiky Kongo, že spolu skrze tyto povstalce vedou válku.

Podle Washington Postu byla přítomnost milic FDLR v minulých letech katalyzátorem konfliktů na východě Demokratické republiky Kongo. Podle části analytiků je hlavním zdrojem tamní nestability nerostné bohatství, které se v oblasti nachází.

Na dalším společném postupu se rwandská a konžská vláda dohodly 5. prosince.

Oblast na východě Demokratické republiky Kongo je dlouhodobě nestabilní. V srpnu minulého roku tam znovu vypukly boje mezi konžskou vládou a povstaleckou CNDP. Kvůli násilnostem uteklo z domovů asi 250 tisíc lidí. Některé organizace situaci označily za humanitární katastrofu. V oblasti je nízká bezpečnost, problémem je vysoký počet sexuálně motivovaných útoků.

 

Právě se děje

Další zprávy