Za genocidu ve Rwandě padly první tresty. Tři doživotí

Dominik Jandl
18. 12. 2008 13:01
Odsouzení organizovali vyhlazení 800 tisíc příslušníků etnika Tutsiů

Dodoma - Bývalý rwandský armádní plukovník Theoneste Bagosora si po zbytek svého života posedí ve vězení.

Tribunál OSN jej totiž shledal vinným z podílu na genocidě 800 tisíc lidí, která proběhla ve Rwandě roku 1994.

Bagosora byl jedním z velitelů extremistů z etnika Hutu, na jejichž příkazy byli systematicky vyhlazováni Tutsiové a umírnění zástupci Hutuů.

Přelomovost rozsudku spočívá v tom, že jde o vůbec první odsouzení konkrétní osoby za třináct let staré zločiny.

Tribunál k doživotnímu žaláři odsoudil i dva další Bagosorovy kolegy - Anatole Nsegiyumvaho a Alloyse Ntabakuzeho.

Foto: Aktuálně.cz

Speciální tribunál pro zločiny ve Rwandě (ICTR) se konal v hlavním městě Tanzanie Dodomě. Hlavním argumentem obhajoby bylo to, že vraždy obyvatel nebyly organizované, a tudíž se nejednalo o genocidu.

Bagorosův právník se podle serveru BBC nechal ihned po vynesení rozsudku slyšet, že se jeho klient proti rozsudku odvolá.

Setkání s ďáblem

Bagospora je ve vazbě už od roku 1996, kdy byl zadržen v Kamerunu. Podle obžaloby se zhostil plné moci v zemi v roce 1994 po sestřelení letadla prezidenta Habyarimana.

Generál Dallaire setkání s Bagorosou popsal jako
Generál Dallaire setkání s Bagorosou popsal jako | Foto: Lewis and Clark college

Právě atentát na něj se stal katalyzátorem konfliktu, jak píše BBC. Jedním z hlavních důkazů proti Bagosorovi bylo svědectví kanadského generála Romea Dallaireho, tehdejší hlavy mírových jednotek OSN ve Rwandě.

Dallaire později ve svých pamětech naspal, že Bagospora byl "známým extremistou a šéfem" celé genocidy.

Podle něj totiž "kontroloval - jako nikdo jiný - milice, jež genocidu provedly". Bagosora mu dokonce představil jejich vedoucí činitele. Dallaire totiž doufal, že setkáním s nimi zachrání lidské životy.

Jak generál popisuje v pamětech, jeden z nich měl na triku stopy krve. Po schůzce se pak uvědomil, že „si potřásl rukou s ďáblem".

Když Dallaire požadavkům nevyhověl, Bagosora mu při dalším setkání slíbil, že jej zabije.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy