Za genocidu ve Rwandě padly první tresty. Tři doživotí

Dominik Jandl
18. 12. 2008 13:01
Odsouzení organizovali vyhlazení 800 tisíc příslušníků etnika Tutsiů

Dodoma - Bývalý rwandský armádní plukovník Theoneste Bagosora si po zbytek svého života posedí ve vězení.

Tribunál OSN jej totiž shledal vinným z podílu na genocidě 800 tisíc lidí, která proběhla ve Rwandě roku 1994.

Bagosora byl jedním z velitelů extremistů z etnika Hutu, na jejichž příkazy byli systematicky vyhlazováni Tutsiové a umírnění zástupci Hutuů.

Přelomovost rozsudku spočívá v tom, že jde o vůbec první odsouzení konkrétní osoby za třináct let staré zločiny.

Tribunál k doživotnímu žaláři odsoudil i dva další Bagosorovy kolegy - Anatole Nsegiyumvaho a Alloyse Ntabakuzeho.

Foto: Aktuálně.cz

Speciální tribunál pro zločiny ve Rwandě (ICTR) se konal v hlavním městě Tanzanie Dodomě. Hlavním argumentem obhajoby bylo to, že vraždy obyvatel nebyly organizované, a tudíž se nejednalo o genocidu.

Bagorosův právník se podle serveru BBC nechal ihned po vynesení rozsudku slyšet, že se jeho klient proti rozsudku odvolá.

Setkání s ďáblem

Bagospora je ve vazbě už od roku 1996, kdy byl zadržen v Kamerunu. Podle obžaloby se zhostil plné moci v zemi v roce 1994 po sestřelení letadla prezidenta Habyarimana.

Generál Dallaire setkání s Bagorosou popsal jako
Generál Dallaire setkání s Bagorosou popsal jako | Foto: Lewis and Clark college

Právě atentát na něj se stal katalyzátorem konfliktu, jak píše BBC. Jedním z hlavních důkazů proti Bagosorovi bylo svědectví kanadského generála Romea Dallaireho, tehdejší hlavy mírových jednotek OSN ve Rwandě.

Dallaire později ve svých pamětech naspal, že Bagospora byl "známým extremistou a šéfem" celé genocidy.

Podle něj totiž "kontroloval - jako nikdo jiný - milice, jež genocidu provedly". Bagosora mu dokonce představil jejich vedoucí činitele. Dallaire totiž doufal, že setkáním s nimi zachrání lidské životy.

Jak generál popisuje v pamětech, jeden z nich měl na triku stopy krve. Po schůzce se pak uvědomil, že „si potřásl rukou s ďáblem".

Když Dallaire požadavkům nevyhověl, Bagosora mu při dalším setkání slíbil, že jej zabije.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy