Stavěly roboty a plicní ventilátory. Teď se nadějné Afghánky zoufale snaží uprchnout

Jana Václavíková Jana Václavíková
19. 8. 2021 5:30
Mezi zoufalými lidmi čekajícími na kábulském letišti na volná místa v letadlech, která by je dostala ze země, je i skupina známá jako afghánský dívčí tým robotiky. Dvacítka nadějných žen se obává, že pokud zůstanou, nebudou moci pokračovat ve vzdělání a stanou se sexuálními otrokyněmi islamistů z Tálibánu, kteří ovládli celou zemi.

Říkají si afghánští snílkové a zahraniční média o nich píší jako o budoucnosti Afghánistánu. Skupina složená až z pětadvaceti dívek ve věku od dvanácti do osmnácti let vznikla před třemi lety a podporuje je afghánská podnikatelka Roya Mahboobová. Ta se zaměřuje na vzdělávání dívek v zemi, kde jsou až dvě třetiny z nich negramotné. Tento stav je podle americké stanice NPR způsobený předchozí vládou Tálibánu z let 1996 až 2001, která ženám vzdělání zakazovala.

Od té doby zaznamenaly dívky z města Herát úspěchy na mezinárodních soutěžích v Kanadě i ve Spojených státech a loni na sebe přitáhly další pozornost, když se pokoušely sestavit malý mechanický ventilátor, který by usnadnil práci lékařům starajícím se o pacienty s covidem-19. Přístroj vyráběly podle návodu Massachusettského technologického institutu (MIT) a jako součástky používaly běžně dostupné díly z aut, která běžně jezdí v afghánských ulicích. "Většina materiálů, které používáme, jsou součástky z vozidel Toyota Corolla," uvedla kapitánka týmu Somaya Farooqiová.

Afghánský dívčí tým robotiky bývá dávaný za zářný příklad toho, jak se v zemi za téměř dvacet let od pádu vlády Tálibánu zlepšilo postavení žen. Jejich portréty jsou dokonce namalované i na zdi amerického velvyslanectví v Kábulu, uvádí deník Wall Street Journal

Bojovníci radikálního hnutí však Afghánistán v neděli po odchodu amerických vojsk znovu dobyli a nadějné dívky se ocitly v ohrožení. "Tálibánci od minulého týdne chodí od dveří ke dveřím, odvádí pryč mladé dívky a nutí je, aby se staly dětskými nevěstami," cituje server Gizmodo jejich právničku Kimberley Motleyovou, která strávila v zemi více než deset let. 

Čekají na letišti bez letenek 

Sen dívek o tom, že se stanou inženýrkami, ale začal v posledních dnech blednout. Na vlastní oči viděly, jak univerzity v jejich domovském Herátu začaly posílat mladé ženy domů a vstup nadále umožňují pouze mužům. "Obávají se, co přijde zítra. Chtějí se dál vzdělávat. Chtějí být i nadále budoucností Afghánistánu, ale je to pro ně extrémně nebezpečná situace," dodává Motleyová, která skupině dívek s odjezdem ze země na dálku pomáhá. 

Dvacet z nich i se svými mentory proto nyní čeká na kábulském letišti a doufá, že se dostane do jednoho z letadel evakuujících vystrašené obyvatele ze země. List Wall Street Journal uvádí, že si chtěly koupit letenky do zahraničí, ale byly odmítnuty. 

Dívky před třemi lety vyhrály mezinárodní soutěž v Kanadě a setkaly se i s premiérem Justinem Trudeauem. A Motleyová nyní tamní vládu vyzývá, aby je vzala na palubu svých evakuačních strojů. Země slíbila dvaceti tisícům Afghánců status uprchlíků. Jestli se dostane i na dívčí tým robotiky, však není zatím jasné.

"Prosíme kanadskou vládu. Prosíme premiéra Trudeaua, který byl úžasným podporovatelem týmu robotiky, aby dívkám dovolil dostat se do Kanady," říká jejich právnička Motleyová. "Chtějí být vzdělané a v bezpečí. Chtějí, aby na ně byl Afghánistán, stejně jako zbytek světa pyšný a aby mohly pokračovat ve svém snu," dodává. 

Video: Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem

Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy