Tálibán zatýká v Kábulu a ženy posílá domů. Šíří se výpovědi o popravách

Martin Novák Martin Novák
16. 8. 2021 13:00
První den po převzetí moci Tálibánem a útěku prezidenta Ašrafa Gháního jsou podle svědků ulice afghánského Kábulu prázdné. Lidé zůstávají doma a většina obchodů a restaurací neotevřela. Někteří majitelé obchodů v nich přespali, aby zabránili rabování a vykrádání.
Afghánci se zoufale snažili uprchnout na letiště poté, co Tálibán převzal moc nad městem | Video: Associated Press

Bojovníci Tálibánu hlídkují ve městě ve skupinkách. Nemají jednotné uniformy, někteří mají na nohou tenisky nebo jen sandály. Islamisté obsadili prezidentský palác, v době útoku byl prázdný. Podle agentury Reuters začali tálibánci od obyvatel vybírat zbraně.

Podle svědků vtrhávají do domů některých policistů, armádních důstojníků, státních zaměstnanců, spolupracovníků zahraničních armád a novinářů. Lidi zatýkají a odvádějí pryč.

Tisíce lidí v zoufalství od rána míří na letiště v Kábulu a snaží se na poslední chvíli dostat ze země. Po silnici to není možné, všechny hraniční přechody kontroluje Tálibán. Letiště mají pod kontrolou američtí vojáci, afghánští zaměstnanci uprchli.

Lidé se na přistávací ploše snažili zoufale dostat do každého stroje, který odlétal. Skupina mužů stála na křídle amerického vojenského letadla, krátce po startu se tito lidé zřítili na zem a zahynuli. Celkem na letišti v pondělí dopoledne zemřelo pět lidí, dva se zřejmě udusili v tlačenici. Američané musejí dav na ploše rozhánět střelbou do vzduchu a nalétáváním helikoptér. Zemi opouštějí diplomaté a občané mnoha států.

"Je to naše afgánské letiště, ale vidíme jen odlétat diplomaty, zatímco my nevíme, co s námi bude," napsala v SMS z budovy terminálu Rachšánda Džilálíová, která se snaží dostat s rodinou do Pákistánu. Podle jednoho z afghánských uživatelů Twitteru se ve městě rozšířila fáma, že každý, kdo dorazí na letiště, má šanci odletět do Kanady.

V Kandaháru je klid

Silnice vedoucí na letiště byla v pondělí ucpaná automobily. Někteří lidé vystupovali i s kufry a snažili se dojít na do budovy terminálu pěšky.

Vzdušný přístav v Kábulu nese název Letiště Hámida Karzaje podle prezidenta, který vládl od pádu Tálibánu do roku 2014. Karzaj v sobotu oznámil na Facebooku, že nikam neutíká a s celou rodinou zůstává v Kábulu.

Z druhého největšího afghánského města Kandaháru hlásí svědci klid. Lidé se údajně vracejí do ulic a venku chodí i ženy, zahalené v burkách. Kandahár se nachází na jihu v oblasti, kde měl Tálibán vždy větší podporu než v jiných částech země. Město padlo bez boje ve čtvrtek a tato událost byla předzvěstí, že se blíží konec vlády v Kábulu.

Podle televize al-Džazíra ale Tálibán oznámil ženským zaměstnankyním banky Azízí v Kandaháru, aby zůstaly doma. V Herátu tálibánci se zbraní v ruce nutí ženy, aby si zahalily tvář.

O situaci v Kunduzu, který dobyl Tálibán jako první velké město už před týden, podává svědectví deník New York Times. S odvoláním na své zdroje v Kunduzu píše, že nový starosta z řad Tálibánu obvolává zaměstnance městské správy a říká jim, aby se vrátili do práce. Nefunguje voda ani elektřina, obchody jsou zavřené, většina lidí se bojí vycházet. Po týdnu ale prý začal fungovat odvoz odpadků.

Vedení Tálibánu tvrdí, že se nebude nikomu mstít, ale z několika míst v uplynulých dnech svědci vypovídali o popravách zajatých vojáků afghánské armády.

Video: Tálibán se zmocňuje dívek a nutí je ke sňatkům

Begumová, která s dalšími lidmi přespává v městském parku v metropoli Kábulu, patří mezi desítky tisíc uprchlíků ve vlastní zemi. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy