Podle ministerstva dítě výbuch plynu v panelovém domě přežilo s poraněním hlavy, mnohačetnými zlomeninami a těžkými omrzlinami končetin. Venkovní teploty v uralském Magnitogorsku se v tuto chvíli pohybují zhruba 17 stupňů pod nulou.
Explozi a následné zřícení části bytového domu přežila i matka dítěte. Celkem 39 lidí, jejichž těla se záchranářům podařilo z trosek vyprostit, zemřelo. Malý chlapec přežil výbuch i dalších více než 30 hodin v sutinách jen díky řadě vrstev, do nichž byl zabalen.
"Ujistili jsme se, že bude ticho, abychom mohli slyšet, zda ven neuniká nějaký zvuk," vzpomíná na jeho vyprošťování záchranář Pjotr Gritsenko. "Jeden ze záchranářů v naší skupině, Andrej Valman, zaslechl poblíž přilehlého bloku s byty, blízko části, která dosud stála, dětský pláč," řekl ruské státní televizi Rossija 24.
Prvotní zprávy přitom uváděly, že šlo o děvčátko, ne o chlapce. Zřejmě kvůli tomu, že dítě mělo na nohou růžové ponožky. "Abychom se znovu ujistili, zastavili jsme všechna naše zařízení. A poslouchali jsme. Když jsme řekli 'Ticho!', dítě zareagovalo a pak utichlo taky. Když jsme řekli 'Kde jsi?', začalo znovu reagovat."
Když se záchranáři dobrali pravděpodobného místa, kde začít hledat, dal jim vedoucí povel k odstraňování sutin. "Tady budeme pracovat," řekl jim.
Rozsáhlá vyprošťovací akce byla pro záchranáře nebezpečná, protože trosky poničeného domu byly značně nestabilní. Kojence se ale nakonec podařilo najít - ležel v dětské postýlce zabalený v modré dece.
"Stovky lidí čekaly na to, zda se zraněné dítě vynoří z trosek, jako na zázrak. A ten zázrak se stal," sdělili místní úředníci agentuře Interfax.
Nešlo o útok, tvrdí policie
Desetipatrový panelový dům stál v Magnitogorsku od roku 1973. Exploze v pondělí ráno poničila celkem 48 bytů, ve kterých v tu dobu stále ještě spaly desítky lidí. Celkem v domě žilo na 120 lidí. Exploze ale poničila i přilehlé okolí.
Hlavní vyšetřovací verzí, se kterou policisté oficiálně pracují, je pravděpodobný výbuch plynu.
V médiích ale kolují i verze o možném teroristickém útoku, které však policie popírá, připomněla agentura ČTK. Byt, v němž k explozi došlo, si totiž neznámý muž pronajal pouze jeden den před neštěstím. O den později navíc ve stejné ulici exploze mikrobusu zabila další tři lidi. Údajně však šlo o technickou poruchu.
Reuters připomíná, že v Rusku v minulých letech došlo hned k několika podobným neštěstím. Na vině je stárnoucí infrastruktura i vágní bezpečnostní opatření pro užívání plynu.