Bejrút (od našeho reportéra) - Už příjezdovou cestu sem, do hor zvedajících se do výšky tisíc metrů nad pobřežní úrodnou libanonskou planinou, lemují žluté prapory Hizballáhu se zelenou rukou třímající samopal a portréty šéfa hnutí, šejcha Hasana Nasralláha.
Tady v horách u vesnice Mlíta žijí hlavně šíité (menšinová větev islámu - pozn. red.). Hizballáh, vyzbrojený šíitským Íránem, se považuje za jejich ochránce.
Bílá brána kousek za vesnicí s nápisem "Místo, kde země mluvila s nebem" vede do rozsáhlého areálu bílých budov utopených v zeleni. V pokladně nám ospalý vrátný prodá vstupenky. Je právě postní měsíc ramadán a v horkém dni se sem muslimští turisté, kteří nesmějí přes den jíst a pít, zrovna nehrnou.
Jinak je tu ale dost plno, jen za první tři měsíce po otevření v roce 2010 muzeum navštívilo 300 000 lidí, hlavně z Blízkého východu.
Válka v úhledné formě
Centrem muzea, spíš tematického parku, kterému se občas říká "Disneyland Hizballáhu", je velký okrouhlý prostor pojmenovaný Propast. Vévodí mu izraelský tank Merkava se zauzlovanou hlavní, přilby a další vybavení izraelských vojáků i jejich spojence - Jiholibanonské armády.
Uprostřed je symbolický "hrob sionistické entity" neboli Izraele a jeho ozbrojených sil.
"Je to muzeum odporu, obrany, boje proti útočníkům a na památku mučedníků," říká nám přidělený průvodce. Podle něj jde o památník toho, že Hizballáh porazil Izrael a vyhnal ho z Libanonu. Boj zahájil v roce 1982 a Izrael se z Libanonu stáhl, bez porážky, v roce 2000. Muzeum zdůrazňuje hlavně nerozhodnou válku z roku 2006, kdy Hizballáh vyvolal invazi Izraele do Libanonu.
Návštěvníci musejí nejprve zhlédnout propagandistický film. Příslušníci Hizballáhu bojují proti Izraeli, radostně klusají s raketami na ramenou, aby je odpálili na židovský stát. Žádní zranění, krev či utrpení, tedy kromě civilistů zasažených izraelským bombardováním. Válka je zde, stejně jako v celém areálu, podána v úhledné, čisté formě.
"Hned bych se k nim přidal"
Šéf Hizballáhu Nasralláh pak hřímá z plátna, že "odplata bude tvrdá". "Izrael prohrál a prohrává," ubezpečí diváky Abbás al-Musáví, později Izraelci zabitý šéf ozbrojenců Hizballáhu.
"Velmi působivé, hned bych se k nim přidal," říká po zhlédnutí filmu jeden z evropských návštěvníků, který osobně viděl válku třeba v Iráku.
Následuje návštěva tunelu, kde se skrývalo tisíc bojovníků proti Izraeli. Děti jsou fascinovány vystavenými zbraněmi a figurínami bojovníků stojících pod stromy nebo sedících u koránu a portrétů šejcha Nasralláha.
"Hizballáh máme rádi, odstrašuje Izrael, vytlačil ho ze země a udržuje pořádek," tvrdí turista Hasan z jihu Libanonu. Ostatně otevření muzea byli přítomni i libanonský prezident a premiér. "Nejsou to teroristé a muzeum je pěkné," říká, ale příjmení uvést nechce, protože chce jet do Evropy.
Památník navíc bude prý brzy vylepšen - doplní ho hotel, plavecký bazén a lanovka. Aby tu rodiny s dětmi, které budou poučeny o "tradicích odporu", mohly strávit celý víkend. Stejně jako novomanželé, kterým muzeum nabízí muslimský sňatek v jedné z budov.
Doteď oficiálně stála stavba, kterou financuje a provozuje Libanonská společnost pro turistiku a tradice (stejně jako jiné soukromé organizace provozují jiná zařízení Hizballáhu), čtyři miliony dolarů. Peníze pocházejí pravděpodobně z Íránu.