Houston - Představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír předpokládají, že oprava poškozeného pláště raketoplánu nebude nutná.
První výsledky testů podle nich prokázaly, že by trhlina na spodní straně plavidla neměla nijak ohrozit stroj ani jeho posádku při průletu zemskou atmosférou. Definitivní rozhodnutí však padne až po dalších expertizách dnes v noci.
Astronauti tak nadále zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Pokračují tam v aktivitách, které si naplánovali už na Zemi: v upevňování nových přístrojů.
Nový gyroskop
Během šestihodinového výstupu do volného prostoru upevnili Rick Mastracchio a Dave Williams k orbitálnímu komplexu nový gyroskop o váze 272 kilogramů, který kontroluje a udržuje pozici stanice. Nahradili tak starý, již nefunkční přístroj.
Kolikrát ještě do vesmíru vystoupí, záleží na rozhodnutí centrály NASA.
Posádka zatím poškozené místo s pomocí laseru a speciální kamery prozkoumala a trojrozměrné obrázky odeslala na Zem, kde je analyzují američtí experti. Definitnivní rozhodnutí má padnout dnes v noci.
Pěna se uvolnila z okolí vnější nádrže raketoplánu. O kus dál pronikla skrz žáruvzdornou dlaždici, silnou zhruba 2,5 centimetru.
Endeavour není Columbia
Pokud se vedení mise rozhodne pro opravu, mohla by se uskutečnit nejdříve v pátek během čtvrtého výstupu do volného prostoru, dodal letový ředitel Joel Montalbano.
NASA také zvažuje možnost prodloužit pobyt Endeavouru u ISS a přidat pátý výstup do vesmíru, uvedl Montalbano.
Šéf mise John Shannon zatím v Houstonu uklidňuje veřejnost i příbuzné, kteří se bojí, aby nedošlo k podobné nehodě jako v roce 2003, kdy při návratu z kosmu v atmosféře shořel raketoplán Columbia.
"Tohle vůbec není případ katastrofické ztráty raketoplánu," řekl.
Bojí se tragédie, i tak letí do vesmíru - ČTĚTE ZDE
Podle jeho slov může trhlina na Endeavouru při sestupu do atmosféry poškodit některé přístroje, v žádném případě však nemůže zavinit katastrofu, jako byla ta před čtyřmi lety.