Praha - Ukrajina musí co nejdříve zahájit ekonomické reformy a projít hlubokou politickou transformací. Země je na pokraji bankrotu a potřebuje finanční pomoc Evropské unie i Mezinárodního měnového fondu (MMF). V debatě České televize se na tom shodli evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle a velvyslanec ČR na Ukrajině Ivan Počuch.
Podle Füleho byla Evropská unie připravena poskytnout Ukrajině finanční injekci již dříve, když Kyjev vyjednával o podpisu asociační dohody s osmadvacítkou.
"Pomoc není úplně navázána na asociační dohodu," uvedl Füle. Unie podle něj počká na vznik nové vlády v Kyjevě. S kabinetem pak bude jednat o poskytnutí finanční pomoci.
Podle velvyslance na Ukrajině Počucha může nová vláda, která zemi povede do voleb, vzniknout v řádu dní. Politici budou muset své následující kroky často konzultovat s představiteli proevropsky orientovaných občanů, kteří po čtvrt roku demonstrují v ulicích hlavního města, uvedl.
Počuch zdůraznil, že země je patrně již nyní za hranou státního bankrotu. Vítá proto, že jedním ze tří hlavních bodů, jejichž řešením se chce ukrajinský parlament zabývat, je ekonomická stabilizace.
Zemi by podle něj například pomohlo, kdyby MMF odložil vysokou finanční splátku, kterou má Kyjev letos uhradit. Fond by také mohl nahradit finanční pomoc Ruska, kterou Moskva Ukrajině slíbila, pokud nepodepíše asociační dohodu s EU, uvedl velvyslanec. Unie by podle něj zase měla přijít s takovým programem, který by zemi pomohl přežít první dva až tři měsíce po eskalaci politické krize.
Evropská unie by nyní měla vysvětlit lidem na Ukrajině, v čem spočívá podpis dohody s Bruselem, uvedl Füle. Ukrajinci jsou podle něj zmateni z toho, že jejich země nejprve chtěla pakt podepsat a vzápětí svůj názor přehodnotila.