Bratislava - Jedna z nejspornějších trestních kauz v dějinách slovenské a svého času i československé justice - vražda medičky Ľudmily Cervanové před více než třiceti lety - přinesla další kontroverze.
Dvojice hlavních odsouzených podle detektoru lži čin nespáchala, vyplývá z výsledků, které byly zveřejněny v Bratislavě.
Milan Andrášik i Miloš Kocúr prošli testem pod dohledem amerického experta Roberta Leeho.
Kauza Cervanová
Dvacetiletá studentka medicíny Cervanová byla znásilněna a zavražděna v létě 1976. Skupinu mladých mužů za to soud poslal na začátku 80. let na čtyři až 24 let vězení.
Po pádu komunismu se sice dočkali obnovy procesu, slovenský nejvyšší soud však v roce 2006 vinu obžalovaných potvrdil a později zamítl i mimořádný opravný prostředek vůči tomuto verdiktu.
Andrášik a Kocúr se museli vrátit do vězení, protože soud jim v obnoveném procesu tresty zvýšil. Poslední odsouzený se z vězení dostal na podzim roku 2009.
Studentku vůbec neznali
Výpověď na detektoru, kterou slovenské soudy neuznávají jako důkaz, před časem ukázala na nevinu také dalších čtyř odsouzených v tomto případu.
Výsledky z detektoru mimo jiné prý ukázaly, že Andrášik a Kocúr studentku vůbec neznali.
"Oba prošli testem, protože jejich odpovědi byly pravdivé. Všechno, co řekli, byla pravda," řekl televizi Markíza Lee, podle kterého je spolehlivost detektoru zhruba 98 procent.
Tento odborník mimo jiné školil také slovenské policisty. "Ty výsledky jasně ukázaly, že když jsem tvrdil, že jsem ten zločin neudělal, že jsem říkal pravdu," doplnil Kocúr.
Někdejší prokurátor Milan Valašík, jenž dohlížel na vyšetřování vraždy Cervanové, nejnovější výsledky detektoru zpochybnil.
"Detektor lži je velmi subjektivní věc. V podstatě zkušený člověk ho obejde celkem jednoduše," uvedl.