Desetitisíce Francouzek demonstrovaly proti násilí na ženách, podpořil je i Macron

ČTK ČTK
24. 11. 2019 8:26
Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu ve Francii do ulic, aby upozornily na problém násilí páchaného na ženách. Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. Kromě Paříže se protesty konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen.
Podle agentury Reuters bylo ve Francii letos bývalým či současným partnerem zabito více než 130 žen. | Foto: Reuters

Podle policie se v Paříži pochodu organizovaného sdružením #NousToutes (My všechny) zúčastnilo asi 35 tisíc lidí. Organizátoři účast v Paříži odhadli na 100 tisíc, po celé Francii na 150 tisíc. Kromě metropole se demonstrace konaly i v Lyonu, Štrasburku, Bordeaux či Lille.

Většina demonstrantů v ulicích byly ženy. V Paříži aktivistky v průvodu nesly fialové transparenty se jmény obětí domácího násilí a slogany typu "žádné další vraždy". Fialová je symbolickou barvou hnutí za ženská práva.

Po skončení demonstrace vyjádřil solidaritu s ženami francouzský prezident Emmanuel Macron. "Každá žena, která zažila sexuální či genderově motivované násilí, má mou podporu," řekl.

Francouzská vláda se chystá v příštích dnech zveřejnit výsledky průzkumu týkajícího se domácího násilí a oznámit sérii nových opatření, která by měla přispět k ochraně žen.

 

Právě se děje

Další zprávy