Deset let poté. Západ je chamtivý, islám fanatický

Tomáš Rákos
7. 9. 2011 16:00
Co si o sobě myslí muslimové a lidé ze Západu deset let po 11. září?
Foto: Martin Novák

Washington/Praha - Sílu událostí lze určit snadno: podle toho, zda si lidé pamatují, co daný den dělali. Teroristické útoky před deseti lety takovou událostí bezpochyby jsou.

11. září 2001 se dokonce zařadilo mezi dny, o kterých se mluví jako o historických milnících. Jestli se něco změnilo, tak to je kvalita vztahů Západu - chápeme-li tento termín jako označení pro západní Evropu a USA - a zemí, jejichž obyvatelé většinově vyznávají islám.

(Ne)střet civilizací

Konflikt mezi západními politiky a vůdci muslimských zemí se v posledních deseti letech zásadně prohloubil. Je nutné ale upozornit, že o "střetu civilizací," jak zní už dávno vyvrácená teorie "celebrity" americké akademické scény Samuela Huntingtona, nemůže být řeč.

Co si tedy na výročí nejhorších teroristických útoků v moderní historii myslí muslimové o lidech ze Západu a naopak?

Globálního průzkum veřejného mínění, který v létě provedl washingtonský "fact tank" Pew Research Center (PRC), naznačuje, že bude trvat roky, než obě "civilizace" nedůvěru, nabytou během posledních deseti let, překlenou.

PRC zpovídalo lidi z Ruska, Německa, Británie, USA, Francie, Španělska, Izraele, palestinských území, Libanonu, Egypta, Jordánska, Turecka, Pákistánu a Indonésie.

Pohled Západu na islámské země (viz. tabulka) se oproti době před pěti lety mírně zlepšil. Čtyři z šesti převážně křesťanských zemí, jejichž obyvatelé se průzkumu účastnili, mají na stoupence proroka Muhammada pozitivní názor.

Výjimku tvoří pouze Německo (45 % negativních názorů) a Španělsko (37 % negativních). Dokonce roste počet těch, kteří začínají být sebekritičtí, stylem "Nemůžeme náhodou za to všechno právě my?"

Muslimové nikoliv, ti stále obviňují ze svých ekonomických a politických problémů právě Západ. Vztahy označují za celkově špatné. Na křesťany mají ale lepší názor (pozitivně je vidí 96 % procent oslovených Libanonců, 48 % oslovených Egypťanů) než na Židy (méně než 10 % muslimů je vidí pozitivně).

A přeci se shodneme

Nekonečná válka v Iráku a Afghánistánu, další teroristické útoky na Madrid a Londýn… Dekáda po 11. září byla pro islámské země i euroamerickou oblast obdobím, jež v lidech upevnilo zažité negativní stereotypy.

Jak vyplývá z průzkumu PRC, většina muslimů si myslí o lidech z Evropy a USA, že jsou násilničtí sobci a nemorální chamtivci - nejhorší mínění mají Pákistánci, nejlepší naopak Libanonci.

Opačným směrem takový názor nepanuje. Přesto 58 % obyvatel Západu považuje muslimy za fanatiky a násilníky. Většina respondentů jim také vytýká jejich chování k ženám.

Ač to vypadá neuvěřitelně, v něčem se všichni shodnou: mají strach z islámských extrémistů. 7 z 10 Libanonců a Palestinců je považuje za zásadní hrozbu, obdobně smýšlejí i lidé v Egyptě nebo Turecku, stejně jako lidé na Západě.

Arabské jaro - vlna lidových protestů, jež vedly ke svržení dlouholetých diktátorů - dovedlo Západ a islámské země ještě k jedné zajímavé shodě. Souhlasí, že klíčovou příčinou ekonomických stagnací muslimských zemí jsou zkorumpované vlády a zaostalé vzdělávání. Prosperitě by podle všech prospěla demokracie.

Horší než Pearl Harbor

Ze statistik vyplývá, že průměrný muslim z Blízkého východu nebo Asie a člověk s pasem EU či USA by si o 11. září, ani po deseti letech, nebyli schopní v klidu popovídat. Zatímco Amerika i Evropa mají jasno o vinících tragédie, dvě třetiny dotázaných muslimů nevěří, že teroristický útok spáchali Arabové. Mnohem víc se spoléhají na konspirační teorie.

Muslimové o významu teroristických útoků z 11. září 2001, po kterých spustila nejmocnější země světa globální válku proti (z drtivé většiny) islámskému terorismu, nepochybují. Kolik z nich si ale pamatuje, co ono úterý dělali, o tom data z průzkumů mlčí.

Počet "pamětníků" nebude ale o moc menší než v případě Američanů. Celých 97 % z nich přesně ví, kde se při pádu dvojčat nacházelo, píše se v jiném průzkumu PRC. To je o skoro desetinu víc než lidí, kterým se vryla do paměti jiná obrovská tragédie - útok Pearl Harbor v roce 1942. Po něm vstoupila Amerika na bojiště druhé světové války.

 

Právě se děje

Další zprávy