Podezřelý z vraždy Gruzínce v Berlíně měl styky s ruskou kontrarozvědkou FSB

ČTK ČTK
17. 2. 2020 20:16
Další indicie nasvědčují zapletení Moskvy do srpnové vraždy Gruzínce v centru Berlína. V měsících před vraždou měl Rus podezřelý ze spáchání vraždy těsné kontakty s ruskou kontrarozvědkou FSB, nástupkyní nechvalně proslulé sovětské KGB, napsal německý zpravodajský magazín Der Spiegel.
Vražda v Berlíně
Vražda v Berlíně | Foto: ČTK

Podezřelý Rus, kterého po činu zatkla německá policie a který měl u sebe falešné doklady, se několikrát zdržoval v objektech patřících FSB, včetně tajného výcvikového centra pro speciální síly, uvedl Der Spiegel na svém webu. Magazín loni v srpnu uvedl, že Rusovo číslo pasu ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU.

Kromě toho byl muž podle Spiegelu "v nejtěsnějším vzájemném styku" se zástupci speciálního týmu Vympel, který tvořily někdejší speciální síly FSB.

Čtyřicetiletý Gruzínec Zelimchan Changošvili, který podle dostupných informací bojoval proti Rusům v čečenských válkách, byl zavražděn loni 23. srpna v jednom z parků centrální berlínské čtvrti Moabit. Muž, který přijel na kole, ho dvakrát střelil do hlavy. Policie nedlouho po činu zadržela 49letého ruského občana podezřelého z vraždy. Nyní sedí ve vyšetřovací vazbě.

Changošviliho označil v prosinci ruský prezident Vladimir Putin za zabijáka a "krutého a krvežíznivého člověka", který bojoval po boku protimoskevských separatistů v převážně muslimské oblasti severního Kavkazu.

Na začátku prosince převzal vyšetřování spolkový státní zástupce, protože existovaly indicie naznačující, že vraždu si objednala oficiální ruská místa. Podezření rozpoutalo diplomatickou roztržku mezi Berlínem a Moskvou, která jakýkoli podíl na vraždě popírá. Obě země si navzájem vypověděly diplomaty.

Data z mobilního telefonu 

Der Spiegel získal své informace na základě společných rešerší s investigativním webem Bellingcat a ruským serverem The Insider. Nové indicie vzešly z vyhodnocení dat v mobilních telefonech podezřelého. Podle nich byl Rus v měsících před vraždou v pravidelném kontaktu s osmi členy týmu Vympel. Jenom s jeho šéfem hovořil více než dvacetkrát, zvláště často v týdnech před činem.

Z dalších analýz vyplynulo, že muž se pravděpodobně zdržoval v nemovitostech FSB. Der Spiegel se domnívá, že se na vraždu školil ve výcvikových centrech.

Prezident organizace Vympel Valerij Popov pondělní informace západních médií označil za provokaci. Tato organizace veteránů se podle něj zabývá "dobročinnou činností", mimo jiné pro děti. "To je diletantismus, někdo chce tuto operaci vydávat za práci Vympelu," prohlásil Popov.

Napětí mezi Ruskem a západními zeměmi včetně Německa se zhoršilo už po předloňském otrávení bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii, která z činu rovněž viní Moskvu.

 

Právě se děje

Další zprávy