Deníky vydaly tajemství Wikileaks: Tak USA sledují svět

Zahraničí Zahraničí
29. 11. 2010 0:13
Portál se spojil s vlivnými redakcemi, zveřejní tajné zprávy diplomatů z celého světa
PAŘÍŽANKA. Chování objekta je klidné, bez známek kontroly. (Snímek z 20. února 1984 ve tři čtvrtě na devět, na němž je Suzette Gazagne se synem u stanice autobusů Horčičkova)
PAŘÍŽANKA. Chování objekta je klidné, bez známek kontroly. (Snímek z 20. února 1984 ve tři čtvrtě na devět, na němž je Suzette Gazagne se synem u stanice autobusů Horčičkova) | Foto: Praha objektivem tajné policie

New York - Vzrušená konspirační atmosféra hodná nejlepších špionážních thrillerů předcházela dalšímu počinu serveru WikiLeaks, který v noci na pondělí vypustil na veřejnost tajné americké diplomatické dokumenty.

V neděli vpodvečer středoevropského času, pár hodin před počátkem dalšího očekávaného mezinárodního skandálu na účet USA, portál Wikileaks zkolaboval kvůli neznámému přetížení serverů.

Chvíli to vypadalo, že další z útoků na nejtajnější zákoutí americké zahraniční politiky bude odložen.

Pak ovšem správci Wikileaks odkryli celou svou strategii: Upozornili, že již během nedělního večera začnou dokumenty, byť na webu nedostupné, zveřejňovat nejvlivnější evropská a americká média.

11. září světové diplomacie

To, co následovalo v Londýně, New Yorku, Berlíně, Madridu a Paříži označil italský ministr zahraničí Franco Frattini za "11. září světové diplomacie".

Výběr médií nebyl náhodný - první várka tajných diplomatických depeší odkryla řadu tajných amerických aktivit a tvrzení, která vysocí státníci v Evropské unii či arabském světě nebudou rozhodně číst rádi.

Celkem 1271 zpráv pochází podle dostupné databáze i z ambasády v Česku. Co obsahují však zatím zveřejněno nebylo.

Níže následuje prozatímní výběr z toho, co američtí diplomaté střádají, nebo co si myslí o světě kolem:

SLEDOVÁNÍ I V OSN:

- Tajné zprávy popisují, jak USA využívají svá velvyslanectví pro globální špionážní síť. Diplomaté sbírají vše o politických špičkách a vlivných osobách, včetně čísel kreditních karet, otisků prstů, vzorků DNA nebo značek jejich aut;

- Američané dostali za úkol špionáž i přímo proti vedení OSN. V depeších jsou žádosti o telefonní síti špiček OSN, o bezpečnostních opatřeních, přístupových heslech nebo soukromých komunikačních linkách;

Charakteristika státníků dle USA

Z vydání německého Der Spiegel, který materiály Wikileaks vydává pod titulkem "Odhaleno - jak Amerika vidí svět":

Kancléřka Angela Merkelová: "bojácná"

Premiér Vladimir Putin: "alfa samec"

Prezident Nicolas Sarkozy: "císař, který je nahý"

Ministr zahraničí Guido Westerwelle: "agresivní"

O SPOJENCÍCH:

- Odtajněné dokumenty ukazují, že Američané evidovali i doklady o "nevhodném chování" členů britské královské rodiny;

- Ruský premiér Vladimir Putin je údajně "alfa samec", prezident Dmitrij Medveděv pak "pomalý a mdlý". O ruském kabinetu si Američané sbírali informace o kontaktech ministrů s organizovaným zločinem;

- Velkou starostí americké diplomacie je francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prý "nevynechá příležitost, aby poškodil USA";

- Afghánskému vedení USA vůbec nevěří: poznamenali si například, že když afghánský viceprezident Ahmad Ziá Masúd odjel do Spojených arabských emirátů, vezl s sebou 52 milionů dolarů v hotovosti. Afghánský prezident Hamíd Karzáí je pak podle depeší "slabá osobnost a paranoik posedlý konspirací";

O NEPŘÁTELÍCH:

- V dopisech americké diplomacie lze nalézt i srovnání íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda s Adolfem Hitlerem;

- Obsahují také profil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jehož na jeho cestách vždy doprovází "smyslná ukrajinská blondýna" jako zdravotní sestra;

- Komunistická Čína podle odtajněných dokumentů řídila útok proti počítačovým systémům firmy Google. "Vládní" čínští hackeři údajně pronikli i do počítačů americké vlády a spojenců NATO;

BUDOUCÍ JADERNÉ TERČE?

- Washington a Londýn mají "velmi vážné obavy" o bezpečnost pákistánského jaderného zbrojního programu (neboli zpochybňují klíčového spojence v pevninské Asii).

- Státníci z arabských zemí podle depeší žádali kvůli jaderným zbraním letecký útok na Írán. Ministr obrany USA Robert Gates odvětil, že úder plány Íránu oddálí maximálně o tři roky.

Připravená strategie

Podle provozovatelů Wikileaks způsobil nedělní nedostupnost webový útok, při němž neznámí hackeři zaplavili server masou dotazů, pod jejichž náporem server spadnul.

Autor akce "neznámý", lidé z Wikileaks přesto nenechali nikoho na pochybách, co si o nehodě myslí: Ani útok nás nezastaví, tajné americké informace zveřejníme.

Konkrétní obvinění, kdo za kolapsem stojí nepadlo. V atmosféře, kdy Spojené státy mnohokrát vyzvaly portál Wikileaks, aby citlivé dokumenty z diplomatické pošty nezveřeňoval, protože to může mít nedozírné následky, však server ani nemusel nic dodávat.

"Listy El Pais, Le Monde, Spiegel, Guardian a The New York Times zveřejní mnoho hlášení amerických ambasád i v případě, že stránka WikiLeaks nebude fungovat," upozornili už dopředu zástupci Wikileaks na Twitteru.

Zmíněná média skutečně v noci z neděle na pondělí začala zveřejňovat vybrané části z celkem bezmála tří milionů dokumentů z většinou tajných depeší americké zahraniční politiky.

Pozdní volání

Americké ministerstvo zahraničí očekávání předcházející celé události ještě zesílilo, když o víkendu k nejvyšším představitelům některých zemí vyslalo varování, že některé listiny mohou být považovány za "kompromitující, urážlivé nebo znevažující".

V nejcitlivějších případech státníkům zavolala osobně ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová

Pár dopředu uniklých úryvků naznačuje, že k telefonátům měla důvod. Podle médií, která mají korespondenci americké diplomatické sítě k dispozici, mnozí státníci neuvidí ranní zprávy rádi.

WikiLeaks už dvakrát otřásly bezpečnostními strukturami Spojených států, zveřejnily tajné dokumenty o válce v Iráku a spojeneckých operacích v Afghánistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy